sobota, 20 kwietnia, 2024

Raszyn 1809 – wspaniała rekonstrukcja przy Pałacu w Falentach – dzieje się dużo dobrego

Raszyn 1809 to jedna z najciekawszych rekonstrukcji, które możemy zobaczyć w okolicach Warszawy. Poza walorami historycznymi ma też kilka innych atutów, by wziąć w niej udział prawie nie ruszamy się ze stolicy. Odbywa się bowiem w bezpośredniej bliskości pięknego pałacu w Falentach, a dodatkowo możemy poznać też inne unikalne miejsce. Tuż obok jest bowiem rezerwat Stawy Raszyńskie, jedno z najciekawszych miejsc do oglądania ptaków w okolicach Warszawy.

Raszyn 1809 – w 2021 i 2022 rok wyjątkowa krótka przerwa między rekonstrukcjami

Zeszły i obecny rok dały nam jeszcze jedną niespodziankę, raszyńskie rekonstrukcje obyły się bowiem wyjątkowo blisko siebie. W zeszłym roku miała miejsce we wrześniu, a w obecnym odbyła się wczoraj 23 kwietnia.

Clue programu jest zawsze pokaz wojsk z okresu księstwa warszawskiego/epoki napoleońskiej. Rozbijają one obóz na błoniach tuż za pałacową bramą. Zwyczajowo mamy też apel wojsk i krótką potyczkę rywalizujących ze sobą oddziałów. Rekonstruktorzy odtwarzający tą właśnie epokę są tradycyjnie bardzo przyjaźni dla odwiedzających, można więc zapoznać się z ich hobby, obejrzeć obóz i uzbrojenie.

W Falentach jest na to dużo więcej czasu (kontakt z rekonstruktorami), vs te rekonstrukcje które odbywają się na otwartych terenach i szybko muszą „się zwijać”. Tutaj część wojska zostaje nawet na noc. Zaletą rekonstrukcji Raszyn 1809 jest też jej stały periodyczny charakter, wiemy więc, że każdego roku możemy na nią liczyć, nie jest to regułą w przypadku podobnych wydarzeń w okolicach Warszawy.

Rekonstrukcje bitew pod Dębem Wielkim, czy Olszynką Grochowską, choć widowiskowe nie odbywają się jednak co roku.

Raszyn 1809 to nie tylko wojskowość jest też sporo innych atrakcji miały być też balony

Mimo iż rekonstrukcja w sposób naturalny kojarzy się z bitwą to nie brakuje na miejscu też innych ciekawych atrakcji skierowanych na rodziny z dziećmi. Podczas zeszłorocznej edycji były bardzo ciekawe stoiska pasjonatów historii, można też było wziąć udział w malowaniu pięknych ptasich figurek, ta ostatnia aktywność cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Mogliśmy zaznajomić się też z profesjonalną tresurą psów, super tematyka dla każdego, kto ma styczność, czy posiada czworonoga. Nie inaczej było wczoraj  to z kolei mieliśmy szansę wziąć w warsztatach artystycznych organizowanych przez Teatr Miejsca.

Wielkie zainteresowanie, i to szczególnie płci pięknej wywołał  pokaz tańców dawnych lubelskiej grupy Belriguardo. Panie w strojach z epoki na tle pałacu prezentowały się nader zacnie.

Jedyne, co z racji na pogodę nie do końca się udało, to balonowy pokaz, przeszkodził niewielki deszczyk, którego wszak nie zapowiadano :). A mieliśmy nadzieje, że otworzymy sezon balonowych atrakcji w okolicach Warszawy właśnie podczas eventu w Falentach.

Dzieciaki uwielbiają podróż dorożką

Słuszną popularnością wśród najmłodszych cieszyły się za to przejazdy konną dorożką, maluchy przepadają za konikami, a oferowana trasa nie była wcale króciutka. Dorożka woziła bowiem gości festynu do Raszyna do restaurowanej Austerii, gdzie na wszystkich czekał multimedialny pokaz. Podróż dorożką to już stały gwóźdź programu raszyńskiej imprezy, widać, że ten punkty wyjątkowo dobrze się sprawdził.

Tuż obok mamy prawdziwy skarb rezerwat Stawy Raszyńskie

Jak wspominaliśmy wyżej miejsce rekonstrukcji ma też jeszcze inny wspaniały atut, tuż obok rozpościera się rezerwat Stawy Raszyńskie. Bez dwóch zdań jest to top 3 najciekawszych miejsc do obserwacji ptaków w okolicach Warszawy. Pola dotrzymują mu tylko Pulwy i może jeszcze jedno miejsce, które jednak jest znacznie dalej od stolicy.

Na stawach możemy nacieszyć oczy obserwacją ptasiego królestwa, pełno tu przede wszystkicm kaczek i gęsi, jednak szczególną uwagę zwracają czarne kormorany. Pojawiają się też większe ptaki, jak żurawie czy czaple te ostatnie są jednak płochliwe trzeba zachować wyjątkową cisze by ich nie wystraszyć.

Teraz na stawach królują gęsie rodziny, widok par z małymi jest naprawdę rozczulający. Warto tu wpaść na foto spacer.

Specjalna okazja by zobaczyć miejsce z przewodnikiem nadarzy się już za moment, bo w przyszły weekend, w ramach projektu Warszawski Festiwal Przyrody od WildPoland przewidziano spacery z przewodnikami po Rezerwacie Wyspy Raszyńskie. Będzie też edycja dla rodzin.

Będzie więcej historycznych atrakcji plan na odbudowę Oranżerii

Miejsce ma niesamowity turystyczny potencjał, aż prosi się, by z historią można było tu obcować na co dzień. Organizatorzy festynu, czyli Projekt Raszyn 1809 mają plan, jak tego dokonać. Chcą doprowadzić do rekonstrukcji Oranżerii, w której można by zorganizować mini muzeum bitwy raszyńskiej. Ciekawym pomysłem mogłoby też być zaangażowanie rekonstruktorów, którzy periodycznie podczas weekendów/długich weekendów mogliby organizować mini pokazy historyczne, przybliżając historie raszyńskiej bitwy. Dobrym przykładem do naśladowania jest tu kameralna grupa reko Hanza od wielu lat związana z zamkiem Czersk, to właśnie ona odpowiada za historyczne weekendy i majówkę na czerskiej warowni.

Z pewnością będziemy wracać na piknik Raszyn 1809 i na same Stawy Raszyńskie , wydarzenie i miejsce mają wielki turystyczny potencjał i to nie tylko dla lokalnej społeczności. W bezpośredniej bliskości Warszawy na palcach jednej ręki policzymy podobne równie ciekawe atrakcje.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze