czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 31.03.2016 11:33
Piaseckie Flaki - i gwiazda lubelskich restauracji u Elizy

Podczas ostatniej aktualizacji listy produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa, dopisano do niej klasykę kulinarną ziemi lubelskiej flaki piaseckie. Jest to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych lubelskich potraw, której tradycja sięga lat 60 i 70 tych ubiegłego wieku.


Pod lubelskie Piaski znane z końskich targów stały się nie formalną stolica tej potrawy, po udanych transakcjach handlarze udawali się do pobliskich restauracji by opić transakcje, wódeczce towarzyszyły tu od zawsze flaki. W latach późniejszych renoma flaków piaseckich powodowała iż wiele osób podróżowało do Piask tylko i wyłączenie w celu ich skosztowania. Dziś jest to tym łatwiejsze iż droga z Piask do Lublina jest już nowoczesną expresówką, jeżeli więc lubimy tą potrawę, to podczas weekendowego wypadu na Lubelszczyznę, czy drodze do Zamościa musimy wpaść do Piask.

Sama pierwotna receptura flaków wiąże się z osobą Pana Sieczkarza który, przyrządzał je jeszcze w latach 70 siatych, do dziś podobno trudno znaleźć następców jego genialnej kuchni. Niewątpliwie jeżeli chodzi o flaki piaseckie i to gdzie zjeść je w samych Piaskach, możemy polecić restauracje Rarytas, usytuowaną na ulicy Lubelskiej.

Piaski kryją też inną kulinarną niespodziankę jest nią restauracja u Elizy(nie mylić z dworem u Elizy), jedna z najlepszych jeżeli nie najlepsza restauracja na Lubelszczyźnie, oferującą doskonałej jakości kuchnie w dobrej cenie. Nawet gdy nie jesteśmy fanami flaków warto wpaść do Piask, i do tej konkretnej restauracji by spróbować innych regionalnych dań, sezonowo podawane są np flaki z lina i inne dania z ryb, wszak Piaski były też od zawsze znane ze swych stawów hodowlanych. Sam nienaganny i ciepły wystrój restauracji zachęca do pozostania tu na dłużej i częstego powrotu w to oryginalne miejsce, w każdą niedziele do dyspozycji gości jest specjalne weekendowe menu.

Jeżeli dysponujemy chwilą czasu, warto pospacerować po starej części Piask, i odnależć charakterystyczne dla tej miejscowości chałupy obkładane kamieniem. Na wzgórzu zaś przy stawach znajdziemy urokliwe pozostałości ewangelickiego zboru.


REKLAMA


REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon