piątek, 26 kwietnia, 2024

Stowarzyszenie Turystyka z Pasją Zamość – przewodnicy z sercem 🙂

W Zamościu możemy przekonać się, że pasja i zaangażowanie wsparte determinacją mogą prowadzić do powstania zupełnie nowej jakości w obszarze oferty turystycznej. Takim przykładem jest działalność Stowarzyszenia Turystyka z Pasją, działające w dużej mierze dzięki aktywności wolontariuszy. Zapewne już wkrótce może stać się budującym przekładem dla innych, mniejszych ośrodków, jak walczyć o lepszą turystyczną jakość.

Stowarzyszenie na przestrzeni dwóch ostatnich lat przygotowało szereg ciekawych produktów. Główne z nich to inscenizacja ,,Legenda Stołu Szwedzkiego”, Nocne Zwiedzanie Zamościa czy wreszcie Majówka Historyczna. Na oddzielną uwagę zasługuje wystawa strojów z epoki czyli „Koronki, tiurniury, aksamity..”, składająca się, co rzadkie, w dużej mierze z garderoby damskiej. W przypadku zamków i twierdz oferta, która zainteresuje kobiety należy do rzadkości, w Zamościu jest jednak inaczej.

Na tym jednak nie koniec, członkowie Stowarzyszenia biorą też aktywny udział w szeregu historycznych rekonstrukcji odbywających się w mieście Zamoyskich, tj. Szturmie Twierdzy Zamość, rekonstrukcji 1920 roku czy Jarmarku Historycznym.

Wielką zasługą Stowarzyszenia jest skuteczne zaadoptowanie dwóch historycznych budynków twierdzy Zamość dla potrzeb działalności turystycznej. W jednym z nich tj. Bastionie II Kazamaty Wschodniej mieści się wskazana już wystawa, jak również odgrywa się wspomniana Legenda Stołu Szwedzkiego. Drugi znajdujący się bliżej Parku przy dawnej bramie lubelskiej tzw. Kojec gości makietę miasta. Jest to bardzo ciekawe miejsce pozwalające z lotu ptaka obejrzeć Zamojską Twierdzę. Można tu także posłuchać o logice jaka przyświecała jej architektom. Kojec jest też jednym z przystanków na trasie nocnego zwiedzania Zamościa.

Kreatywność i zaangażowanie członków Stowarzyszenia nie uszła uwadze gremiów monitorujących adaptację historycznych budynków. Stowarzyszenie zostało nominowane w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków. Już sama nominacja jest niebywałym zaszczytem i docenieniem aktywności. Finalnie Stowarzyszenie odniosło jeszcze większy sukces, otrzymując wyróżnienie i nagrodę pieniężną.

Miejmy nadzieję, iż fakt ten pomoże Stowarzyszeniu w pozyskiwaniu finansowania na przyszłe projekty. A pomysłów nie brakuje. Z częścią z nich zapoznamy się już na początku sezonu turystycznego 2017.

Jak wspomnieliśmy wyżej, tym co odróżnia działania i produkty Stowarzyszenia jest też istotna rola kobiet. Są one w dużej mierze motorem napędowym. Ich autentyczną pasję oddaje kolekcja strojów, a wkrótce również książka traktująca o historii płci pięknej na przestrzeni losów Zamoyskich. Tego typu pozycja książkowa będzie na rynku nowością. Jesteśmy przekonani, że zyska spore grono miłośników.

Trzeba też wspomnieć o talentach przewodnickich jakich w Stowarzyszeniu nie brakuje. Poczucie humoru, swada, a wszystko poparte doskonałą wiedzą merytoryczną są znakiem rozpoznawczym Stowarzyszenia. Nam było dane przekonać się o tym zwiedzając Zamość w towarzystwie Tomka i Dominiki.

Jesteśmy zbudowani ogromem pracy jaki wykonało Stowarzyszenie. Czekamy z nadzieją na nowości. Być może współpraca z innymi rekonstruktorami w regionie przyczyni się także do zbudowania ciekawej oferty w innych, mniejszych ośrodkach jak Zamek Zawieprzyce czy Pałac Czemierniki.

Zachęcamy do korzystania z oferty Stowarzyszenia. Legenda Stołu Szwedzkiego, Nocne Zwiedzanie Zamościa czy Majówka Historyczna na pewno Was nie zawiodą. Piękny Zamość zaprasza nas przez cały rok. Przewodnicy z Pasją stają się niewątpliwie jedną z jego wizytówek. Miejmy nadzieję, iż będą mogli liczyć na wsparcie dla swoich kolejnych, wzbogacających ofertę turystyczną miasta projektów.

Do zobaczenia w Zamościu, w 2017 roku obchodzić będziemy 25- lecie wpisania miasta doskonałego na listę Unesco.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze