czekam


Data publikacji: 11.06.2018 22:27
Plaża nad zalewem w Iłży, kąpiel z widokiem na zamek :)

Zalew na rzece Iłżance w Iłży jest jednym z ciekawszych obiektów wodnych Mazowsza. Przede wszystkim wspaniała jest jego lokalizacja, z jego okolic możemy bowiem podziwiać wspaniały widok na położone na wzgórzu ruiny zamku.

Z racji dość znacznej odległości od Warszawy (co najmniej 1.30 min jazdy) rzadko jest odwiedzany przez mieszkańców stolicy. Warto jednak poznać jego zalety, gdyż jest szansa na fajną jednodniową wycieczkę do Iłży, której elementem może być także plażowanie/ kąpiel.

Zalew od kilku lat przechodzi pozytywną metamorfozę. Pojawiły się pomosty dla sprzętu pływającego, nad samą wodą mamy też plac zabaw dla dzieci i napowietrzną siłownię. Do dyspozycji plażowiczów jest niewielka, wytyczona i ograniczona bojami plaża.

To jednak nie koniec pozytywnych zmian. W tym sezonie ruszyły prace przy projekcie budowy całkiem nowych domków letniskowych w bezpośredniej bliskości zalewu. Dotychczasowe przypominały raczej relikt czasów peerelowskich, nowy projekt jest ambitny i z pewnością zapewni nową jakość w zakresie noclegów.

Zalew w Iłży ma też tę zaletę, iż jest dosyć płytki. Na większości powierzchni głębokość nie przekracza 2 metrów, a maksymalna to ledwie 5. Zbiornik jest też magnesem dla wędkarzy, znajdziemy tu podobno piękne liny i karasie.

Iłża ożywa podczas imprez organizowanych na Zamku. Tradycyjnie turniej rycerski organizowany jest tutaj podczas długiego majowego weekendu. Ten rok jest jednak wyjątkowy, ciekawych wydarzeń ma być więcej, jest to bowiem rok zamku iłżyckiego.

Bardzo interesująco zapowiada się jarmark średniowieczny w pierwszy weekend września. Może to będzie okazja, która sprowadzi nas ponownie do Iłży i pozwoli poplażować nad Iłżanką.

Zamek to nie jedyna atrakcja turystyczna regionu, mamy bowiem w okolicach Arboretum. Umiejscowiony w Marculach, dość nowy w obecnym kształcie obiekt będzie z pewnością jakiś czas pracował na swoją renomę. Natomiast z racji, iż tego typu atrakcji w okolicach stolicy wciąż brakuje, może z czasem stać się ciekawym punktem na planie jedno lub weekendowego wypadu ze stolicy w okolice Radomia. Na razie kusi cena za bilet, jest naprawdę symboliczna.

Najmłodszych zachwyci z pewnością możliwość podróży wąskotorówką z Iłży do Arboretum w Marculach. Trasa jest dość krótka, jedziemy niespełna 30 minut. Podróż zaczyna się w Iłży o 14.00 w niedzielę, w trasę powrotną startujemy ze stacji Nadleśnictwo Marcule o godzinie 16.30. Również w tym przypadku atrakcyjna jest cena biletów, za bilet rodzinny tam i z powrotem zapłacimy bowiem 30 zł.

Z pewnością dla osób szukających nowych miejsc do turystycznej eksploracji w okolicach Warszawy, wycieczka do Iłży z opcją wizyty na zamku, plażowaniem i wizytą w Arboretum, do którego można dostać się wąskotorówką, może być miłym zaskoczeniem.

Warto pamiętać o Iłży także w drodze w Świętokrzyskie, jadąc do Opatowa/Ćmielowa czy Bałtowa możemy zatrzymać się w tym przyjemnym mazowieckim miasteczku.

REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon