czwartek, 28 marca, 2024

Fort Legionów wyjątkowa trasa podziemna w sercu Warszawy 🙂

Dostaliśmy nową turystyczną atrakcję w postaci podziemnej trasy pod Fortem Legionów. Nieocenioną wartość dodaje jej opiekun trasy Pan Zbigniew Rekuć zwany w sieci Zbyszkiem z Fortecy. Pan Zbyszek jest autentycznym typem poszukiwacza skarbów- społecznika. To niesamowity przykład dla najmłodszych jak należy dbać o skarby historii te wielkie i te małe, których w naszej bliskości jest bez liku o czym przekonamy się zwiedzając Fort Legionów.

Rekonstrukcja Fortu Legionów jest doskonałym przykładem współpracy prywatnego biznesu przy ratowaniu historii. Znany restaurator i właściciel Fortu Pan Kręglicki zaangażował środki i od początku współpracował przy projekcie rekonstrukcji Fortu z historycznym pasjonatem jakim jest wspomniany wyżej Pan Zbigniew. Wyniki tych prac możemy już podziwiać. Nie jest to ostatnie słowo, na dalszą eksplorację czekają podziemne jeziora oraz setki metrów tuneli.

Fort Legionów powstał w 1855 roku jako element umocnień Cytadeli Warszawskiej. Oprócz kontroli nad Polakami miał z czasem pełnić bardzo istotną strategiczną rolę ochrony mostów na Wiśle. Niemal na przeciw niego stał most łyżwowy a później strategicznie ważny most kolejowy, wysadzony przez Niemców w 1915 roku. W dawnych czasach fort znajdował się w bezpośredniej bliskości Wisły, dużo bliżej niż to ma miejsce dzisiaj. Teren fortu był wtedy mocno podmokły nieopodal płynęły niewielkie rzeki. Gospodarkę wodną w tym regionie uregulowały dopiero prace przeprowadzone przez zasłużonego dla Warszawy architekta Lindleya.

Po odzyskaniu niepodległości w Forcie znajdowało się Archiwum Wojskowe. Wojsko Polskie dokonało w nim sporo zmian, zainstalowano między innymi systemy ogrzewania, w tym piece. Ślady po tych zmianach do dziś znajdziemy na elewacji fortu.

We wrześniu 1939 roku fort atakowało lotnictwo niemieckie, bomby zniszczyły wtedy charakterystyczną wieżę, której nigdy już nie odbudowano. Na elewacji widnieją ślady po tamtym ostrzale.

Dziś Fort na poziomie 0 to głównie przestrzeń zagospodarowana dla potrzeb imprez. Główna sala jest przykryta namiotem, który zapewnia odpowiednią wentylację. Wokół sali głównej znajdują się sale strzelnicze, jest ich 14. Najbardziej komfortowa sala po lewej stronie od wejścia była do dyspozycji dowódcy fortu. Główną zaletą był w jej przypadku dostęp do latryny od wnętrza fortu. Sama latryna znajdowała się na zewnątrz, dziś pozostała po niej studzienka na parkingu, po której rozpoznamy jej byłą lokalizację. Latryna jest o tyle ciekawa, iż w tamtym miejscu wydobyto szereg interesujących historycznych artefaktów m.in. carski zegarek.

Ciekawostką związaną z fortem jest fakt, iż grał on w szeregu historycznych filmów. Przewodnik pokaże nam sale, które pełniły rolę Kwatery Chmielnickiego, Wiśniowieckiego czy służyły za dom, w którym na Majorce mieszkał Fryderyk Chopin.

Prawdziwe skarby to jednak poziomy podziemne. Setki metrów korytarzy na poziomach -1 / -2 i -3 . Na poziomie -1 znajduje się historyczna ekspozycja, znajdziemy tu historię cytadeli i opis dalszych dziejów fortu. Podczas prac rekonstrukcyjnych wydobyto wiele artefaktów, gazety, pieniądze, dokumenty, kartki kalendarza czy wreszcie elementy kolei wąskotorowej w postaci podkładów i elementów wózka wagonu. Na miejscu odkryto też szereg elementów uzbrojenia z czasów Powstania Warszawskiego. Na ekspozycji jest kilka hełmów w tym charakterystyczne niemieckie, z domalowaną biało czerwoną przepaską.

Niższe poziomy zamieszkuje sporo nietoperzy, tutaj znajdują się też jeziora górne i dolne, które czekają na dalszą eksplorację/regulację. Bardzo ciekawy jest też korytarz prowadzący do samej Wisły. Częściowo został zniszczony przez Rosjan w 1901, kiedy to posłużył uciekającym więźniom za drogę ucieczki. Pan Zbigniew ma jednak nadzieję dalej go eksplorować, być może w niedługiej perspektywie będzie częściowo udostępniony zwiedzającym.

Plany dalszych prac są bardzo ambitne, jednak już teraz obiekt robi niesamowite wrażenie. Każdy kto interesuje się historią stolicy powinien przejść tę trasę jak i poznać niebanalnego przewodnika. Na koniec zwiedzania możemy kupić ciekawe historyczne książki traktujące o Twierdzy Warszawa jak i Obiekcie Reise.

Kolejne wycieczki będą realizowane co najmniej raz w miesiącu. Należy uważnie śledzić profil facebookowy Fort Legionów trasa podziemna. Skarby Fortu w specjalnej aranżacji obejrzymy także podczas kolejnej edycji Nocy Fortyfikacji, którą zaplanowano na 24 czerwca 2017 roku.

Warto nadmienić, że w Forcie Legionów w każdą środę odbywają się targi dobrej ekologicznej żywności. To także dobry pretekst by zapoznać się z tą wracająca do świetności budowlą. Kolejną wycieczkę z przewodnikiem zaplanowano zaś 26 marca.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze