niedziela, 21 lipca, 2024

Grodzisko Rzeczyca – słowiańska wioska w krainie Pilicy – niedaleko Warszawy

Grodzisko Rzeczyca – słowiańska wioska w krainie Pilicy – niedaleko Warszawy

W przepięknej krainie Pilicy rośnie słowiańska wioska, miejsce gdzie będziemy mogli zapoznać się ze słowiańskim stylem życia, legendami, a także poznać rzemiosło i starodawną kuchnię.

W okolicach Warszawy brak tego typu atrakcji, a Grodzisko Rzeczyca znajduje się ledwie 1 godz 30 minut jazdy od stolicy. Do tej pory na miejscu brakowało tradycyjnych zabudowań, a fani słowiańszczyzny spotykali się rozstawiając „starodawne” namiotowe obozy, od tego sezonu ten stan się zmieni.

Dzięki wytężonej pracy członków rodu Dębowego Liścia, na ukończeniu jest już główny budynek – miejsce tajemnych spotkań tzw. Chram. W planach jest też ukończenie kolejnych budynków, w tym m.in. pieca umożliwiającego pokazy przygotowywania dawnych potraw. Widząc zaangażowanie gospodarzy jesteśmy dobrej myśli, pierwszy etap już wiosną da miejscu zupełnie nową turystyczną jakość.

O tym jak wygląda grodzisko Rzeczyca, a także jakie są plany jego rozbudowy będziemy mogli się przekonać uczestnicząc w planowanych przez gospodarzy wydarzeniach. Już w kwietniu, a dokładniej 6-8 kwietnia warsztaty z budownictwa tradycyjnego. Jeżeli interesuje nas tematyka budowy tradycyjnych domów z drewna i gliny to jest to bez wątpienia coś dla nas.

Główną imprezą organizowaną w grodzisku są Mokoszowiska – wydarzenie ku czci Matki Ziemi, w tym roku to już 4 edycja. 18-20 maja w Rzeczycy spotkają się wszyscy okoliczni (i nie tylko) miłośnicy słowiańszczyzny, rekonstruktorzy wyspecjalizowani w czasach słowiańskich/średniowiecznych, znajomi i sympatycy idei rozbudowy tego wspaniałego miejsca. Mokoszowiska w zamyśle są też w dużej mierze skierowane do kobiet, ma być to impreza spokojna, skupiona właśnie na kulcie kobiety- matki ziemi.

Wyprawa do Rzeczycy to także doskonała okazja do poznania pięknych okolic Pilicy. Jesteśmy o krok od wspaniałego Inowłodzu z zamkiem i romańskim kościołem na wzgórzu, obok są także potężne kolejowe bunkry w Jeleniu i Konewce, nie wspominając już o Spale. Mamy też możliwość uczestnictwa w spływie kajakowym.

W okolicy znajduje się szereg bardzo dobrze ocenianych gospodarstw agroturystycznych, warto polecić m.in. Noclegi nad Pilicą w Ponikle.

Z wielkim zadowoleniem przyjmujemy powstawanie w okolicach Warszawy kolejnej niebanalnej turystycznej atrakcji, szczególnie iż osoby gospodarzy / ród Dębowego Liścia budzą powszechną sympatię. Z pewnością swą pozytywną energię przeniosą na miejsce, które nie bez trudu i mozołu tworzą jako punkt spotkań dla wszystkich pozytywnie zainteresowanych historią ze szczególnym uwzględnieniem czasów słowiańskich.

Warto wspomóc tę inicjatywę poprzez uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Grodzisko Rzeczyca a także w miarę możliwości promocję i rekomendację tego miejsca wśród znajomych.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze