poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Groty Nagórzyckie – piaskowe cudo w okolicach Warszawy

Nie mamy dużego wyboru jeżeli chodzi o podziemne trasy udostępnione do zwiedzania w okolicach Warszawy. Nowo otwarte fragmenty S8 sprawiły, iż Groty Nagórzyckie znalazły się nieomal pod Warszawą, niewiele ponad godzinę jazdy i jesteśmy na miejscu. Jest to relatywnie nowa atrakcja turystyczna, ma zaledwie kilka lat. Warto ją jednak odwiedzić, gdyż oprócz frajdy ze zwiedzania, dzieci mogą dowiedzieć się ciekawych rzeczy z zakresu geologii, np tego jak kiedyś była ukształtowana powierzchnia Polski z potężnymi rzekami i górami Świętokrzyskimi sięgającymi 8000 m.

Trasa turystyczna ma około 160 metrów i zwykle zwiedzamy ją w 30 – 45 minut w zależności od ilości osób i dociekliwości a także różnorodności pytań. Co istotne, każde zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Usługa ta nie jest dodatkowo płatna. Wystarczy kupić bilet. Nawet jeżeli zwiedzamy jednoosobowo to przewodnik zabierze nas na trasę po max 25 minutach oczekiwania na kolejnych chętnych.

Tradycja wydobycia piasku w tych okolicach sięga niemal 300 lat. Pierwsze 150 było to wydobycie spontaniczne prowadzone przez miejscowych mieszkańców. Piasek użytkowano do prac codziennych, wysypywano nim ścieżki wokół domów, używano do prania i innych prac gospodarskich.

Dopiero dokładne chemiczne badania ujawniły tajemnice ukryte w złożach. Otóż okazało się, że piasek ten należy do najczystszych na świecie. Właściwie zerowa obecność ołowiu spowodowała, iż stał się on bardzo pożądany dla wyrobu szkła. Dzieje się tak do dziś. Piasek z tutejszych pokładów jest wykorzystywany przez Japończyków do budowy oszklonych drapaczy chmur, służy również do narzędzi precyzyjnych i optycznych m.in. w słynnej z produkcji aparatów i lornetek niemieckiej Jenie.

Na trasie obejrzymy kilka komnat, których ciekawe nazwy dawniej służyły lepszej orientacji w kopalni. Największa sala królewska ma 30 metrów długości i 25 metrów szerokości. Najmłodsze dzieci zaciekawią zapewne legendy o zbóju Madeju a także ubogim rolniku, który na swojej drodze spotkał w kopalni tajemniczego gościa.

Niezwykłe są też informacje o wielkości tutejszych pokładów. Sięgające na głębokość kilkaset metrów ciągną się aż do trzydziestu kilku kilometrów. Badania geologiczne zdają się potwierdzać, iż zasoby te naniosła pradawna rzeka, która płynęła przez środek Polski. Prawdopodobnie wymyła ona również góry Świętokrzyskie, które miały sięgać ponad 8000 metrów.

Wycieczka do grot to doskonałe uzupełnienie zwiedzania ziemi tomaszowskiej. Czeka tu na nas skansen rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskie Źródła, Spała, zamek i romański kościół Św. Idziego a także spływy Pilicą. Serdecznie zapraszamy na weekend w te właśnie nieodległe od Warszawy tereny, dzieci będą na pewno zachwycone.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze