niedziela, 21 lipca, 2024

Kuligów nad Bugiem – plaża, wodny tramwaj i flisackie festyny

Kuligów nad Bugiem kojarzył się do tej pory znawcą pod warszawskich atrakcji turystycznych głównie ze Skansenem który słynął z ról jakie odgrywał w wojennych polskich produkcjach.

Tymczasem nad Bugiem w Kuligowie dochodzi do wielku ciekawych zmian które znacznie zwiększają turystyczną atrakcyjność miejsca i pozwolą przyciągnąć więcej weekendowych turystów z Warszawy.

Sezon 2019 przyniósł wiele ciekawych zmian, teren przy plaży został dość dobrze uporządkowany, mamy do dyspozycji spory parking, w okolicy są też kosze na śmieci. Z racji faktu iż w Kuligowie mamy do czynienia z zakolem Bugu kąpiel jest dość bezpieczna nie mamy dużej głębokości ani mocnego nurtu.

Prawdziwą dużą nowością która zmaterializowała się w 2019 roku są kursy tramwaju wodnego na trasie Kuligów – Serock, podczas weekendu obsługiwane przez Stowarzyszenie na rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego „katamarany” Albatros I i II wyruszają na trasę podczas każdej soboty i niedzieli aż do 1 września. Na pokład zabierają do 12 osób i 8 rowerów, szczególnie ucieszy to właśnie rowerzystów którzy mogą wybrać się na drugą stronę rzeki lub wybrać się dalej nad Zalew Zegrzyński. Obsługa katamaranów ma też pełnić role mobilnej informacji turystycznej, dystrybuując mapy a także informacje o lokalnych atrakcjach turystycznych. Kontakt do kapitanów i „rozkład jazdy” na stronie stowarzyszenia.

Bug w okolicach Kuligowa możemy też wspaniale eksplorować z pozycji kajaka, lokalne firmy oferują spływy np z okolic Słopska, Bug płynie tu wolno mamy doskonałe możliwości obserwacji ptactwa, łatwo trafić tu m.in na czaple siwe, możemy też podziwiać sielskie wiejskie widoki pasące się stada koni i krów, robią wspaniałe wrażenie bliskości natury. Plaża w Kuligowie to także doskonałe miejsce do pływania własnym kajakiem, nam udało się przetestować tu wspaniałego Solara c410, miejsce jest o tyle ciekawe iż prąd jest tu bardzo wolny z łatwością możemy więc popłynąć pod prąd w kierunku Popowa, dmuchany kajak radzi sobie tu doskonale, można pokusić się więc o popłynięcie do samego Popowa gdzie czeka na nas lokalna kawiarenka ze wspaniałym widokiem na Bug. Idealne miejsce na relaks.

Całość argumentów zachęcających nas do odwiedzin Kuligowa uzupełniają ciekawe wydarzenia ściśle związane z rzeką, mieliśmy już Flisacką bindugę z pokazami przygotowywania łódki dłubanki, flisacki kociołek, prezentacje wiejskich instrumentów muzycznych i naturalnie warsztaty dla najmłodszych. W przedostatni weekend lipca zaplanowano zaś na terenie skansenu kolejne warsztaty tym razem szkutnicze, zajęcia dla chętnych do poznania tajników produkcji nadbużańskich łodzi odbędą się zarówno w sobotę jak i niedziele.

Na pewno nie jest to ostatnie słowo lokalnych turystycznych działaczy warto więc śledzić profil Skansenu Kuligów by z wyprzedzeniem zaplanować wycieczkę na nadbużańskie plaże podczas któregoś z najbliższych weekendów.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze