niedziela, 21 lipca, 2024

Mazowiecki Dąb Bartek i jego wiekowi towarzysze – w krainie magicznej Mieni

Najbliższy turystyczny sezon w sposób szczególny zwróci naszą uwagę w stronę drzew i ich wyjątkowo pozytywnego wpływu na kondycję psychofizyczną człowieka. Wkrótce startują spacery – pod hasłem Rozmowy z Drzewami – część z nich odbędzie się w bezpośredniej okolicy Warszawy.

Tym bardziej warto zainteresować się tym, gdzie w okolicach stolicy znajdziemy najpiękniejsze starodawne drzewostany. Jedno ze zgromadzeń majestatycznych wielkich drzew znajduje się właśnie nad MieniąMienia sama w sobie jest warta uwagi ze względu na swój iście magiczny charakter, ścieżka prowadząca wzdłuż rzeki i miejsce, gdzie wpada ona do Świdra polecamy każdemu.

Tym razem jednak głównym bohaterem naszej wyprawy jest Mazowiecki Dąb Bartek. Wyprawę do niego możemy zacząć od okolic ulicy Mlądzkiej, gdzie po przejściu przez Wiązowską z łatwością dojdziemy do ścieżki prowadzącej wzdłuż Mieni. Alternatywnie możemy też pojechać tą właśnie Wiązowską i przy niej zaparkować auto, idealnie gdzieś w okolicy skrzyżowania z ulicą Nadwiślańczyków.

Po krótkim spacerze dojdziemy do majestatycznego dębu. Mazowiecki Bartek ma prawie 25 metrów wysokości, jest niższy od swojego świętokrzyskiego kuzyna o prawie 4 metry, prawie 6 metrowy obwód również robi wrażenie. Na drzewie widoczne jest szerokie rozcięcie prawdopodobnie pozostałość po uderzeniu pioruna. Wiek drzewa ocenia się na około 300 lat. Znakiem szczególnym jest też bardzo rozłożysta korona drzewa.

Po zapoznaniu się z Bartkiem warto udać się w dalszą drogę w kierunku źródła Mieni. Na długości około 1 kilometra znajdziemy kolejne potężne drzewa (wybrane zdjęcia w galerii poniżej), dęby, wiązy, siwe topole, klony a nawet lipy, wiele z nich o rozmiarach nie spotykanych w standardowych drzewostanach. Ich korony są też siedliskiem ptaków, nad Mienią możemy wsłuchać się w pradawny rytm przyrody, jest to naprawdę magiczne miejsce.

Wiosna to najlepszy czas na odwiedziny tego miejsca, dostęp do drzew jest dużo łatwiejszy, nie pojawiły się jeszcze bujne krzewy i pokrzywy utrudniającego go podczas lata, także budząca się do życia przyroda jest zdecydowanie czynnikiem, który powinien nas motywować.

Wyprawa do Mazowieckiego Dębu Bartka może być dobrym wstępem do odkrycia innych magicznych miejsc z okazałymi drzewostanami. Fani Kampinoskiego Parku Narodowego z pewnością znają Dąb Jagielona. Także modrzewiowy rezerwat Modrzewina pod Grójcem czeka na szersze odkrycie, a tuż obok mamy piękny podworski ogród Błędowskie Rosy. Wspaniałymi okazami może się też pochwalić dworski park przy barokowym dworku w Paplinie. Piękne brzozowe gaje znajdziemy natomiast w okolicy leśnego jeziora Krogulec.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze