środa, 24 kwietnia, 2024

Muzeum Obrony Cywilnej tu spotkasz industrialnych pasjonatów – wkrótce festiwal fantasy/postapo 🙂

Muzeum Obrony Cywilnej to stosunkowo nowy twór na warszawskiej mapie atrakcji turystycznych. Zdążył już jednak wyrobić sobie mocną markę wśród fanów post industrialnych przestrzeni, urbexu, klimatów fantasy a przede wszystkim Postapo.

Wielką zasługą ludzi związanych z Muzeum jest pomysł izorganizowanie Nocy Fortyfikacji. Ostatnia, trzecia edycja była niezwykle udana, pozwoliła wyjść z imprezą poza Warszawę. Dołączyli do niej fani fortyfikacji m.in. z Poznania i Przemyśla. Do akcji po raz pierwszy włączyli się też Wikingowie z Warowni Jomsborg, organizując m.in. super fire show Maximusa Heratikusa. W samej zaś Warszawie mieliśmy unikalną możliwość odwiedzić kilka kultowych, acz wciąż nieznanych szerszej rzeszy weekendowych turystów obiektów. Zaliczamy do nich Fort Legionów z jego dobrym duchem/opiekunem Zbyszkiem z Fortecy, znajdujący się wciąż na terenie wojskowym tajemniczy Obiekt Alfa, czy wspomniana już Warownia Jomsborg a na koniec serce imprezy, czyli Muzeum Obrony Cywilnej.

Samo Muzeum mieści się w dawnym schronie/remizie strażackiej zakładów FSO na ul. Kocisa. Jeżeli poruszamy się autem, parkujemy je przed bramą wjazdową dawnej chluby PRL. Już samo zetknięcie się z portiernią przenosi nas w dawne czasy, pilnujący wejścia stróż, gasząc papierosa w kultowej popielniczce z logiem FSO wskaże nam drogę do właściwego budynku. Skręcamy w lewo, drugi obiekt po prawej stronie to miejsce, którego szukamy. Wejście do Muzeum znajduje się na tyłach budynku, szukamy drzwi zatopionych w graffiti.

Sam obiekt to kilka pomieszczeń, w których zgromadzono eksponaty związane z obroną cywilną. Ubrania i maski zawsze interesują najmłodszych, nie inaczej jest ze sprzętem radiotelegraficznym. Dawne centrale telefoniczne i aparaty przenoszą nas do minionej epoki. W jednym z pomieszczeń znajduje się instalacja do filtrowania powietrza, obsługa chętnie wyjaśnia mechanizm jej pracy. Najmłodsi mogą też przejść przez zbrojone mini wejście do kanału wentylacyjnego.

Od niedawna na miejscu powstaje przestrzeń przeznaczona na miejsce spotkań/i koncerty. To tu właśnie będą się spotykać fani industrialu, fantastyki i postapo. Już dziś do naszej dyspozycji jest mini bar, gdzie możemy napić się piwa dyskutując przy tym o możliwych wyprawach do obiektów niedostępnych na co dzień dla zwykłych śmiertelników.

Wielką wartością Muzeum Obrony Cywilnej są właśnie ludzie zgromadzeni wokół tej idei. Warto poznać Wicieja, Richarda i innych członków grupy Mazowieckiej Eksploracji. Chętnie opowiadają o swoich planach, można też dołączyć do organizowanych przez nich inicjatyw, a tych będzie coraz więcej.

Już w kwietniu festiwal fantasy/postapo w Muzeum Obrony Cywilnej. Jakby przygrywka przed kolejną edycją festiwalu fantastyki w Twierdzy Modlin, który odbędzie się w czerwcu. Oczywiście nie zabraknie tam przedstawicieli Muzeum.

W wakacje ruszy ponownie projekt „wakacje w okopie”. Prowadzący Muzeum mają też inne ciekawe plany w zakresie rozwoju oferty turystycznej. Z pewnością obiekty tego typu mają bardzo duże szanse na zwrócenie naszej uwagi, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy turyści szukają atrakcji pod dachem. Nowe możliwości w tym zakresie stworzy też zakaz handlu w niedziele.

Klimaty Postapo dostaną duży impuls rozwojowy wraz z planowaną premierą gry Cyberpunk 2077 kreowanej przez twórców serii gier o Wiedźminie. Miejmy nadzieję, że na tej fali popłyną wartościowe turystyczne inicjatywy, jaką bez wątpienia jest Muzeum Obrony Cywilnej. Zapraszamy w jego gościnne progi, z pewnością możemy tam zdobyć wiele inspiracji na nasze wypady na weekend w okolice Warszawy.

Niestety placówka już nie istnieje. Miejmy nadzieje iż odrodzi się w innym bardziej sprzyjającym jej miejscu.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze