wtorek, 18 czerwca, 2024

Pilica nadrzeczne widoki to jest to

Niesamowite walory widokowe jakie oferuje dolina Pilicy doceniano już od wieków. Nieprzypadkowe jest usytuowanie romańskiego kościoła Św Idziego w Inowłodzu, XVIII wiecznego pałacu Granowskich w Nowym Mieście nad Pilicą, czy w końcu, posadowionego nieopodal rzeki drewnianego kościoła w Łęgonicach, jak również zlokalizowanego w tej samej miejscowości klasycystycznego pałacu z XIX wieku z charakterystycznym cztero-kolumnowym portykiem toskańskim.

Zbliża się wiosna, korzystając z jej nadejścia warto zaplanować wycieczkę nad Pilicę, by docenić przepiękne widoki jakie oferuje nam ta położona w niedalekiej odległości od Warszawy rzeka. Wycieczkę polecamy rozpocząć od Inowłodzu, choć można po drodze zaplanować też wizytę w bunkrze w Konewce, bądź spacer po Spale z jej drewnianą klimatyczną architekturą. Sam Inowłódz oferuje odrestaurowane ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, czy byłą synagogę, w której dziś mieści się sklep spożywczy. Największą atrakcją jest jednak kościół świętego Idziego usytuowany na wzniesieniu, oferuje spektakularny widok na rozwidlająca się Pilicę.

Wycieczkę możemy kontynuować w kierunku Łęgonic, tutaj znajdziemy urokliwy drewniany kościółek stojący w bezpośredniej bliskości rzeki. Kontynuując drogą w kierunku Nowego Miasta, kawałek dalej, mamy po lewej stronie monumentalny klasycystyczny dworek, który usytuowany na skarpie oferuje, z okalających go ogrodów, piękny widok na Pilicę. Możemy zaparkować samochód w okolicy by przejść w stronę rzeki, w tym miejscu sady owocowe rosną w bezpośredniej jej bliskości, również tradycyjne mazowieckie wierzby nadają temu miejscu dodatkowego uroku. Mówi się, że Łęgonice i Łęgonice Małe to jedne z ostatnich prawdziwie mazowieckich, wiejskich krajobrazów. W sezonie atrakcją jest też możliwość przemieszczenia się promem/ pychówką między dwoma rozdzielonymi w przeszłości przez Pilicę miejscowościami. Przeprawę obsługuję Pani Maria Piejak – Łegonice 38, tel 674 22 66. Do Łęgonic Małych możemy się też dostać odnowioną drogą z Nowego Miasta. Warto rzucić okiem na zachowaną, wciąż jeszcze w miarę dobrym stanie, drewnianą architekturę tej mazowieckiej wsi i bliźniaczy do łęgonickiego drewniany kościół.

Następnie kierujemy się w stronę Nowego Miasta nad Pilicą, w samym centrum przy zbiegu dróg znajduje się wejście do parku, przez który możemy dojść do opuszczonego pałacu Granowskich. Widoki jakie oferował musiały być w przeszłości bajeczne, sięgające po horyzont na kilkadziesiąt kilometrów są na Mazowszu czymś wyjątkowym, dziś dzika roślinność porastająca skarpę nie pozwala w pełni delektować się tym widokiem.

Warto zjechać w dół w kierunku Pilicy, most nad rzeką to kolejne miejsce gdzie Pilica oferuje naprawdę piękną perspektywę. Nieopodal, po drugiej stronie rzeki, usytuowany jest Dworek nad Pilicą, gdzie możemy zrelaksować się po wycieczce.

Zachęceni widokami na pewno z przyjemnością zaplanujemy kajakową wycieczkę Pilicą, gdyż ma ona na rożnych swych fragmentach naprawdę wiele do zaoferowania. Informacje o wycieczkach kajakowych znajdziecie na portalu #kajakipilica #kajakidlarodzin #top5trasdlapoczatkujacych.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze