sobota, 20 kwietnia, 2024

Plaże i kajaki nad Wkrą – idealne dla dzieci

Upał nie daje nam odetchnąć, szukamy więc miejsc pod Warszawą, gdzie możemy zrelaksować się i ochłodzić. Niewątpliwie bardzo ciekawą propozycją na weekend nad wodą jest Wkra. Rzeka ta posiada szereg zalet.

Jedną z głównych jest czystość wody i możliwość kąpieli. W rzekach pod Warszawą to raczej rzadkość, Wkra wraz z Liwcem i Świdrem jest tu chlubnym wyjątkiem. Znajdziemy tu kilka miłych, niewielkich plaż, z których głównie korzystają lokalni mieszkańcy. Bliskość innych wodnych akwenów powoduje, iż liczba korzystających z nich osób rozkłada się i pozwala uniknąć potężnych tłumów w jedynym miejscu. Część plaż wykorzystywana jest przez kajakarzy do odpoczynku podczas popularnych tu spływów.

Bardzo dobre wrażenie robią niewielkie plaże w miejscowości Śniadówko. Pierwsza z nich znajduje się przy moście, niedaleko wypożyczalni kajaków Marco. Zaletą tego miejsca jest znajdujący się w okolicy oryginalny bar Koza. Tutaj możemy się posilić i odpocząć od upału chroniąc się w cieniu drzew. Dzieci znajdą kilka ciekawych atrakcji, przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Jest tu m.in. błotna kuchnia i tor do kapsli. Atrakcją są też zwierzęta, a w szczególności kozy, które to dały nazwę temu przybytkowi. Specjalnością lokalu są zupy, dostaniemy również dania mięsne a także coś specjalnego dla wegetarian. Jeżeli plaża przy moście nie jest wystarczająco pociągająca, możemy wybrać się na ładną trawiastą skarpę nieopodal. W tym celu musimy przejechać most i przed wysokim masztem telefonicznym skręcić w ścieżkę w prawo. Zaprowadzi nas ona, po ok. 300 metrach, nad Wkrę. To urokliwe trawiaste miejsce przypadło do gustu filmowcom. Kręcono tutaj sceny do kilku polskich filmów, także jego czar nie jest przypadkowy. W obydwu lokalizacjach rzeka jest płytka a nurt nie jest mocny, co powoduje, że dzieci mogą się tu bezpiecznie kąpać.

Kolejną ciekawą lokalizacją jest plaża w miejscowości Kosewko. Tutaj mamy sporo piasku, boisko do siatkówki i toaletę. Ze względu na most pieszy, nurt jest tu silniejszy, na pewno jest to atrakcja dla starszych dzieci. Możliwości pływackich popisów jest tu dużo więcej. Ciekawie prezentują się też ruiny starego młyna. Utworzono również interesujące trasy rowerowe.

Kilka kilometrów dalej znajdują się plaże w Pomiechówku. Miejsce to jest dość popularne, ze względu na usytuowanie praktycznie w środku miasta. Brak mu jednak klimatu, który mają wcześniej wymienione lokalizacje. Natomiast znajdziemy inne niewątpliwe zalety. Możliwość wygodnego zaparkowania samochodu, zakupy drobnych przekąsek czy lodów, a także park linowy. Ta ostatnia atrakcja warta jest uwagi także ze względu na bardzo atrakcyjną cenę. Płacimy tylko i wyłącznie za wypożyczenie sprzętu, najłatwiejsza trasa dla małych dzieci to wydatek rzędu 5 złotych. Naprawdę niewiele w porównaniu z innymi parkami linowymi.

Osobnym argumentem, który winien nas przyciągnąć nad Wkrę są kajaki. Jest tu bardzo wiele wypożyczalni. Zaletą rzeki jest niewielka głębokość i malownicze krajobrazy, szczególnie na odcinku od Śniadówka do Pomiechówka. Taki stan rzeczy(głębokość) powoduje, iż nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo najmłodszych. Jedyne trudniejsze miejsce to jaz przy moście w Kosewku.

Możemy więc tak zaplanować nasz weekend na wodą, by skorzystać z łatwego 3-4 godz spływu kajakowego, np. startując lub kończąc w Śniadówku, by później zrelaksować się na plaży. Koniecznie odwiedźmy też oryginalny bar Koza. Można tu wpaść wodując kajak przy samym barze.

Krótki film pokazujący plażę Kosewko dostępny na you-tube.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze