niedziela, 21 lipca, 2024

Pływaj Wisłą pod żaglami – ruszyły gratisowe kursy

Ruszył projekt „Pływaj z nami pod rozprzami” w ramach Roku Rzeki Wisły. W kolejne weekendy możemy zaciągnąć się na gratisowy kurs nauki pływania pod żaglem na tradycyjnej drewnianej łodzi.

Każdy z mini kursów to godzina zajęć teoretycznych i 2 godziny praktyki żeglowania po Wiśle. Zajęcia teoretyczne to głównie zapoznanie się z łodzią, bhp a także podstawowe wiązania żeglarskie. Praktyka to już manewrowanie tradycyjnym wiosłem pychowym, rzucanie kotwicą, manewrowanie i kontrolowanie silnika pozaburtowego.

Zajęcia będą odbywać się w kolejne weekendy, w tym m.in podczas majówki tj. 29 i 30 kwietnia. Jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu dla zostających na długi weekend w Warszawie. Kolejne terminy w pierwszy i trzeci weekend maja a także 11 czerwca. W drugi weekend maja nauczyciele i uczniowie spotkają się na Flis Festiwalu w Gassach. Jest to coroczne święto wiślanej braci, okazja do poznania urzeckiej tradycji i folkloru.

Projekt Pływaj z nami pod rozprzami to nie jedyny projekt, który właśnie startuje. Już w maju czekają na nas kolejne w ramach Przestrzeni Wisła. Będą to rejsy drewnianymi łodziami, zajęcia edukacyjne, warsztaty szkutnicze i zawody sportowe.

Chętni do pomocy przy pracach szkutniczych będą mogli wybierać w propozycjach. Trwa projekt Okrętowy Cieśla potrzebny od zaraz, fundacji Szerokie Wody. Przenośna ciesielnia prezentowała już swoje wdzięki m.in na targach turystycznych w Łodzi i w ostatni weekend w Warszawie na imprezie Lato. Nauczający szkutniczego rzemiosła Pan Wojciech Wangryn sam szykuje swoja nową łódkę do sezonu. Przy okazji możemy obserwować jego kolejne prace, okucia i wiosła pychowe robią wrażenie. Nową łódkę Orleankę zobaczymy zapewne w akcji już podczas Flis Festiwalu w Gassach. Okrętowy Cieśla będzie kontynuowany a Przestrzeń Wisła doda jeszcze kolejne szkutnicze warsztaty.

Zapewne w ramach nowości nie zabraknie kompleksowej oferty edukacyjnej dla grup szkolnych. Tego typu oferty do tej pory w sposób widoczny brakuje, a Rok Rzeki Wisły to unikalna okazja by edukować dzieci i młodzież w zakresie kultury i tradycji wiślanych.

Dostępne terminy warsztatów znajdziemy na stronie Rok Rzeki Wisły. W razie braku miejsc możemy też wybrać daty drugiego wyboru. Istotną informacją którą możemy zaznaczyć w procesie aplikacji jest stopień umiejętności żeglarskich jakie posiadamy.

Do zobaczenia nad Wisłą w Warszawie w majowy weekend, gratisowych atrakcji nie jest w tych dniach zbyt wiele.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze