sobota, 20 kwietnia, 2024

Rajdy zimowe szlakiem Powstańców Styczniowych Bolimów, Małogoszcz i Wiązowna w okolicach Warszawy

Kolejne ciekawe historyczne inicjatywy są kanwą dla rajdów pieszych i aktywności fizycznej, tym ciekawsze, iż zimą w okolicach Warszawy na otwartym terenie nie dzieje się wiele.

Przez wiele lat pamięć Powstańców Styczniowych była kultywowana z rzadka i to głównie przez lokalne społeczności. Teraz właśnie jest szansa by to zmienić. Nauka historii na żywym przykładzie poprzez uczestnictwo w aktywności fizycznej i historycznych inscenizacjach jest doskonałym pomysłem.

17 lutego mieliśmy szansę uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu w Bolimowie, a dokładniej w miejscowości Joachimów Mogiły, przepięknie położonej w krainie Rawki w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. To jedno z najpiękniejszych miejsc na krótką, także jednodniową weekendową wycieczkę z Warszawy. W sobotę pasjonaci historii i aktywności fizycznej mogli wziąć udział w kolejnych obchodach bitwy pod Bolimowem. Propozycją dla zaprawionych w boju był rajd pieszy zorganizowany przez PTTK z Łowicza. Uczestnicy dotarli na miejsce wydarzenia, gdzie mogli wziąć udział w polowej Mszy Świętej przy grobie powstańców a po niej w krótkiej inscenizacji bitwy z czasów Powstania Styczniowego.

Sam fakt możliwości obserwacji rekonstruktorów odtwarzających ten historyczny okres jest bardzo interesujący. W okolicach Warszawy nie mamy wiele takich okazji. Tradycje Styczniowego Powstania znacznie mocniej kultywowane są na ternie ziemi świętokrzyskiej, tam też m.in. możemy oglądać w akcji pierwszych polskich komandosów, legendarnych „Żuawów Śmierci”. W bolimowskiej imprezie natomiast uczestniczył oddział z podkieleckiej Małogoszczy. Rekonstruktorzy odegrali przed zgromadzonymi scenę „branki”, a po niej krótką potyczkę między powstańcami a oddziałem rosyjskim. Pełny charyzmy na polu bitwy był rosyjski dowódca.

Wspomniana Małogoszcz, a dokładniej Dworska Ostoja pod Kielcami będzie zaś sercem kolejnej historycznej imprezy, która cyklicznie odbywa się pod Kielcami. Już 25 lutego, kolejny Złaz turystyczny, którego kulminacją będzie wspólne świętowanie w Ostoi. Organizatorzy zapraszają na rajdy piesze na różnym dystansie. W niedzielne popołudnie czeka na nas rekonstrukcja bitwy podobna do tej, która miała miejsce w Bolimowie. Jej czas trwania i rozmach będą jednak z pewnością dużo większe. Impreza jest doskonałym wabikiem do tego by wybrać się na weekend na ziemię kielecką. Możemy przy okazji pojeździć na nartach na którymś z podkieleckich stoków. Przy okazji uczestnictwa poznamy ofertę Ostoi Dworskiej, zagrody edukacyjnej otwartej na rodziny z dziećmi i grupy. Warto tu wrócić latem.

Kolejną i najbliższą Warszawy okazją do aktywnego spędzenia czasu z historią w tle będzie przewidziany na 3 marca rajd powstańczy po okolicach Wiązownej. To pierwsza tego typu impreza, organizowana przez członków nowego projektu rekonstruktorskiego „Projekt Konspiracja”. W trakcie rajdu przewidziano postoje, podczas których będziemy mogli porozmawiać z rekonstruktorami. Swój udział zapowiedzieli też znani varsavianiści, osoby o wybitniej wiedzy krajoznawczej związanej z odwiedzaną okolicą. Jeżeli interesują nas weekendowe ciekawe wycieczki po ziemi otwockiej i okolicach nie powinniśmy pominąć propozycji uczestnictwa w rajdzie, który odbędzie się 3 marca. Miejmy nadzieję, iż w pierwszy marcowy weekend będziemy mogli dowiedzieć się więcej o planach rozwoju „Projektu Konspiracja”, który na stałe wpisze się w turystyczny krajobraz Warszawy i okolic.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze