sobota, 2 marca, 2024

Spacerem po industrialnym Żyrardowie – Święto Lnu , Koncert Kult

Bardzo ciekawa propozycja na weekendowy spacer po Żyrardowie, dodatkowo wycieczkę do tego położonego blisko Warszawy miasta, możemy powiązać z nadchodzącymi atrakcjami. Już w weekend 21-22 maja szereg atrakcji związanych ze świętem lnu, a w kolejne weekendy imprezy uświetniające 100 lecie osady fabrycznej.

Żyrardów jest wart odkrycia. Jeśli chodzi o industrialne zabytki w okolicach Warszawy wydaje się zdecydowanie numerem jeden. Doskonałe połączenie komunikacyjne zarówno drogowe jak i kolejowe to kolejne argumenty za weekendowym wypadem do tego właśnie miasta.

Odrestaurowane w ostatnich latach budynki pozwalają nam zatopić się w klimat perfekcyjnego miasta – osady fabrycznej. Trzeba pamiętać, iż w 2 połowie XIX wieku zlokalizowana tu fabryka lniarska należała do największych i najnowocześniejszych w Europie. Twórcy jej potęgi szczególnie Karol Dittrich nie szczędzili środków, by życie robotników było jak na owe czasy komfortowe.

Lokalna informacja turystyczna oferuje nam ciekawy folder „Spacer po XIX wiecznej osadzie fabrycznej”, możemy się nim posiłkować planując naszą weekendową wyprawę.

Proponujemy rozpocząć spacer w okolicy ulic Kościuszki / Prymasa Wyszyńskiego i Kościelnej, gdzie obejrzymy osiedle robotnicze. Dalej ulicą G.Narutowicza dojdziemy do głównego placu, Jana Pawła II. Tutaj mamy kilka ciekawych obiektów. Przede wszystkim zapierający dech w piersiach widok na Nową Przędzalnię i monumentalny kościół farny p.w. Matki Bożej Pocieszenia. Na placu znajdują się również babiniec/przedszkole, kino Len i Ratusz, każdy z budynków wart oddzielnej uwagi.

Dalej ulicą 1 Maja kierujemy się do Resursy dawnej placówki kulturalnej, a obecnie siedziby informacji turystycznej. Mieści się tu również klimatyczna restauracja, w której możemy zaplanować obiad. Idziemy dalej ulica Limanowskiego, gdzie na przestrzeni kilkuset metrów znajdziemy kilka bardzo ciekawych budynków: Pałacyk Tyrolski, Kantor, Pończoszarnię, budynek Administracji. Oczywiście musimy też wejść na tył starej przędzalni. Po naszej lewej stronie rozpościera się park Dittricha z usytuowaną w centrum willą, obecnie siedzibą Muzeum Mazowsza Zachodniego.

Po odpoczynku w parku możemy udać się ulicą Armii Krajowej, gdzie obejrzymy wille dyrektorskie i dalej ulicą Dittricha dotrzemy do muzeum Lniarstwa. Już w weekend 21-22 maja odbędzie się tu Wielkie Święto Lnu.

Wracamy do ulicy 1 maja by za moment skręcić w lewo w Limanowskiego i po kilkuset metrach znaleźć kolejne piękne żyrardowskie zabytki, tj. szpital i nieopodal, na ulicy Kościelnej piękny neogotycki kościół Św Karola Boromeusza.

Całość wraz z ewentualnym zwiedzaniem zajmie nam dobrych kilka godzin. Jest to również bardzo ciekawa wycieczka dla dzieci szkolnych. Zapraszamy do Żyrardowa już w jeden z najbliższych weekendów. Jest to prawdziwa perła w okolicach Warszawy.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze