sobota, 20 kwietnia, 2024

Super jesienne wędrówki z Puszczą Mazowiecką – dla kochających przyrodę

Rośnie nam bardzo ciekawy krajoznawczy projekt, czyli Mazowiecka Puszcza. To właśnie to stowarzyszenie stawia sobie za cel m.in. promocje aktywnej turystyki na obszarze Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i dalej na wschód. Na tereny pradawnej Mazowieckiej Puszczy. Szykuje się cała masa atrakcyjnych jednodniowych wycieczek w okolice Warszawy.

 Puszcza Mazowiecka, czyli wycieczki na weekend z Warszawy – przyjdź na integracje 25 września

Stowarzyszenie działa aktywnie już od jakiegoś czasu, pandemia jednak w sposób szczególny mu sprzyja. Mamy bowiem renesans zapotrzebowania na krótkie weekendowe wypady z Warszawy. Wraz z Puszczą mogliśmy już uczestniczyć w wielu z nich, powoli za kultowe mogą uchodzić wyprawy na Bagno Całowanie czy Lasoterapia. Vide rosnąca popularność leśnych kąpieli.

Rozmowy z drzewami i leśne kąpiele – nowy turystyczny hit ?

Planów na nowe wycieczki jest sporo. Między innymi o nich, ale też o celach i długoterminowych planach Stowarzyszenia będzie można posłuchać podczas mini integracji, która przewidziano na sobotę 25 września od godz. 16, w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Kto nie zna miejsca to właśnie szykuje się super okazja by z nim się zapoznać.

Robocze plany jesiennych dalszych wycieczek prezentują się naprawdę ciekawie

A oto harmonogram wycieczek:

1. 18 września 2021 r. – „Huta Garwolińska i Szubienica – wyprawa z przyrodnikiem”

2. 9 października 2021 r. – „Suchą stopą przez Bagno Całowanie”

3. 23 października 2021 r. – „Laso terapia II”

4. 13 listopada 2021 r. – „Przez lasy Podzamcza i Bagna Orońskie”

5. 4 grudnia 2021 r. – „Wokół Czarciego Dołu w poszukiwaniu kamiennych kręgów”

Pierwsza z nich już się odbyła, mimo niezbyt sprzyjającej aury, fani przyrody dopisali. Warto pamiętać, iż wycieczki z Mazowiecką Puszczą są co do zasady gratisowe. Stowarzyszenie pozwala cieszyć się przyrodą także osobom z ograniczonym budżetem. Takie podejście doskonale wpisuje się w trend turystyki społecznej, której znaczenie jest coraz bardziej doceniane na świecie.

Puszcza Mazowiecka to obcowania z ludźmi z pasją jest m.in. „nasz” leśnik od Nocy Sów

Warto podkreślić, iż wycieczki z Mazowiecką Puszczą w znakomitej większości są prowadzone przez niesamowite indywidualności, znawców krajoznawczych klimatów. Dla przykładu wycieczki w okolice Garwolina prowadzi znany nam z Nocy Sów tamtejszy leśnik Pan Jakub. To on poprowadzi wyprawę przez lasy Podzamcza, podobnie jak robił to z tą, którą kierowała się do Huty Garwolińskiej.

Noc Sów niesamowita wycieczka trekking w okolicach Warszawy – absolutny hit

Obcowanie z Panem Jakubem to prawdziwa przyjemność, jest to też unikalna szansa dla dzieci by chłonąć wiedzę związaną z lasem i jego życiem. Oczywiście nie jest to jedyna osoba warta specjalnego podkreślenia, ekipę Mazowieckiej Puszczy wspierają specjaliści od Lasoterapii, czy wybitni znawcy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Południk 21 (WawaGra) równolegle zabiera nas też krainę garwolińskich lasów

Warto też wspomnieć o innym projekcie, który zahacza o ten sam turystyczny region. Jest to współpraca Południka 21 z Nadleśnictwem Garwolin w ramach serii spacerów krajoznawczych. Kilka z nich odbyło się jeszcze przed wakacjami, szczególnie ciekawe są te zahaczające o Wąwozy w Podebłociu i legendarne tabliczki z Podebłocia.

Wąwozy w okolicy Warszawy nie tylko Kazimierz, Podebłocie i kraina Skrwy zachwycają

Nie mniej ciekawy był ten, który odbył się w okolicy posiadłości Zamoyskich w Podzamczu. Wciąż mamy jednak szansę wziąć udział w kolejnych wydarzeniach z tej serii. Z pewnością we wrześniu i październiku będzie ich klika.

Zaczynamy już w najbliższy weekend, a dokładnie w niedziele o 10.00 przy parkingu przy zwierzyńcu w Cyganówce. Wycieczka ruszy wzdłuż rzeki Wilgi, organizatorzy obiecują fascynującą opowieść o mieszkańcach tego regionu sprzed 11.000 lat.

Jakie ślady zostawili nad Wilgą łowcy reniferów? Tego dowiemy się właśnie podczas tej weekendowej wycieczki. Bardzo cieszy rozwój projektów, takich jak Mazowiecka Puszcza, czy Południk21, dają one możliwość poznania często mało znanych szerzej atrakcji Mazowsza. A przecież w okolicach Warszawy wciąż znajdziemy sporo takich weekendowych perełek, które mogą być celem naszych wypraw. W grupie raźniej, warto wybrać się, na którąś z powyższych wycieczek.

Wąwozy w Podebłociu, kamienne kręgi i tajemnicze uroczyska czekają na odkrycie. Ruszajmy razem w grupie z Warszawy na weekend. Do zobaczenia w sobotę na integracji z Mazowiecką Puszczą.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze