sobota, 20 kwietnia, 2024

TOP 5 prostych tras kajakowych w okolicach Warszawy na początek przygody

Początek sezonu coraz bliżej, warto pomyśleć o tym, by rozpocząć przygodę z tym coraz bardziej popularnym sportem, jest to doskonały sposób na spędzenie weekendu. W okolicach Warszawy mamy coraz większy wybór i różnorodność potencjalnych tras, a same rzeki, które częstokroć jeszcze parę lat temu nie nadawały się do pływania, znacząco poprawiły jakość niesionej wody.

Numer 1 i naszym faworytem do rozpoczęcia przygody z Kajakiem jest Liwiec. Polecamy głównie spływ środkowym odcinkiem od Wyszkowa nad Liwcem do Zamku Liw. Liwiec jest rzeką czystą, nie nastręczającą problemów nawet początkującym kajakarzom, w lecie stan wody na niektórych odcinkach może być niewysoki, dlatego warto przymierzyć się do spływu wiosennego. Spływ Liwcem ma również tę zaletę, iż przy okazji możemy zwiedzić ciekawe miejsca, jak zamek Liw i Sowią Górę, wspaniały punkt widokowy na dolinę rzeki. Jeżeli chodzi o wypożyczalnie, to należy wyróżnić liwiec.com i kajaki-liwiec.pl. To ostanie miejsce oferuje również nocleg i może stanowić bazę do dłuższych spływów. Warto wymienić również przystanliwiec.pl, w tym przypadku już 24 kwietnia możemy wziąć udział w spływie połączonym z wiosennym sprzątaniem Liwca. Połączymy przyjemne z pożytecznym.

Numer 2 to Pilica, tutaj mamy dwie możliwości dla początkujących. Jedna z nich to krótki spływ z Domaniewic do Nowego Miasta Nad Pilica. Rzeka na tym odcinku jest dość płytka, oferuje piękne mazowieckie widoki, szczególnie w okolicy wsi Łęgonice /Łęgonice Małe, a także przed samym nowym Miastem nad Pilicą. Spływ z Domaniewic można powiązać ze zwiedzaniem atrakcji ziemi Tomaszowskiej lub/ i uczestnictwie w wydarzeniach związanych z 950 leciem Inowłodzu. Drugą opcją jest np. spływ z Bud Michałowskich do Warki, w tym przypadku oferta wypożyczalni jest dużo bardziej bogata, a i możliwość spędzenia czasu w Warce kusi. Pierwsza opcja wydaje się jednak ciekawsza. Jeżeli chodzi o wypożyczalnie w Domaniewicach do naszej dyspozycji jest np. wypożyczalnia kajaki Safari.

Numer 3 Bzura – jeszcze do niedawna rzeka dość zanieczyszczona, dziś czystość wody jest wystarczająca. Zaletą jest brak dużych przeszkód i konieczności przenoszenia kajaków. Jedyny, nieco trudniejszy przy niskiej wodzie fragment, to ten za Sochaczewem. Idealnym łatwym spływem będzie ten proponowany przez Motoprzystań Plecewice, zaczynający się przed Sochaczewm i kończący się po 2 godzinach w Motoprzystani. Możemy zacząć też w którymś z Kozłowów nieco dłuższy, acz również niezbyt wymagający spływ. Motoprzystań oferuje też nocleg i możliwość kontynuacji spływu następnego dnia. Istnieje możliwość praktyki i pływania z / do Motoprzystani na krótkich, niewymagających odcinkach.
Po Bzurze możemy też pływać startując w okolicach Łowicza, oferta łowickich kajaków daje wybór prostych i niewymagających tras w jego okolicy, polecamy zapoznanie się z tą propozycją. Zaletą Łowicza jest możliwość dotarcia na miejsce koleją podmiejską.

Numer 4 Bug – to kolejna z rzek, na której mazowieckim fragmencie możemy stawiać kajakowe pierwsze kroki. Fragmenty za Brokiem są silnie meandrujące, mamy tu do czynienia z największym meandrem Bugu tzw Wielkim Kołem, polecamy wypożyczalnię u Kaflika, która może być nasza bazą wypadową na kilkudniowe spływy. Na początek najlepszy będzie chyba kilkunastu kilometrowy fragment Tuchlin- Brańszczyk.

Numer 5 Wieprz – z Baranowa do Kośmina, rozwój turystyki kajakowej w tym regionie jest w początkowym stadium rozwoju, są to jednak rejony bardzo atrakcyjne turystycznie a sama rzeka niezbyt trudna. W Kośminie powstaje baza turystyczna przy siedzibie lokalnej grupy działania Zielony Pierścień. Ma tu docelowo powstać centralna kajakowa przystań turystyczna środkowego biegu Wieprza, premiera nowego kempingu współfinansowanego przez tzw program szwajcarski już 30 kwietnia br. Pierwsze rodzinne imprezy kajakowe odbędą się w długi majowy weekend, naprawdę warto skorzystać z tej nowej na rynku opcji. Można też wkomponować spływ Wieprzem w zwiedzanie Puław/ Kazimierza/ lubelskich winnic, czy różanych pól w okolicach Końskowoli.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze