czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 12.12.2016 14:24
Jarmark Średniowieczny - Muzeum Starożytnego Hutnictwa Pruszków

Za nami pierwsza edycja Jarmarku Średniowiecznego w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Trzeba przyznać, że jak na debiut wypadła bardzo okazale. Organizatorom udało się zgromadzić kilkanaście bardzo ciekawych stoisk, gdzie swoje wyroby prezentowali rzemieślnicy i rekonstruktorzy.


Jarmark był doskonałą okazją by poznać ich ofertę i plany na 2017 rok, niektóre są naprawdę ciekawe. Wydarzenie odbywało się w podziemiach Muzeum, co doskonale wyeliminowało ryzyko zderzenia się z deszczową i niesprzyjająca aurą z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach. Uczestnictwo w Jarmarku to także okazja do odwiedzenia samego Muzeum, które jest naprawdę interesujące.


Naszą szczególną uwagę przykuły stoiska z ceramiką, zorganizowane przez osoby z okolic Radzymina. Dzieci mogły tu pobawić się fragmentami wyrobów a nawet spróbować doprowadzić do ładu rozbite naczynia. Od niezwykle miłej obsługi stoiska dowiedzieliśmy się, iż już wkrótce pełną parą ruszy warsztat garncarski w okolicach Radzymina a dokładniej w Słupnie. Tam też będzie można uczestniczyć w rodzinnych warsztatach. Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż do tej pory w bezpośredniej bliskości Warszawy brak było tego typu atrakcji.


Nie mniej atrakcyjnie prezentowało się stoisko Janie Ignis. Tutaj szczególną popularnością cieszyły się repliki drobnych koralikowych ozdób, można było usłyszeć skąd pochodzą i jakie miały znacznie.Tuż obok, osoby z projektu Harundo prezentowały wyroby z poroża, oprawki, szpile, pojemniki. Niektóre to naprawdę skomplikowane i ciekawe mechanizmy. Tematyka związana z tego typu wyrobami w sposób bezpośredni łączy się też z ekspozycją Muzeum. Nie dziwi więc fakt, iż Harundo można też spotkać podczas tematycznych warsztatów organizowanych periodycznie w Pruszkowie.


Płeć piękną interesował kram z ziołami przygotowany przez Herba Cognita. Również w tym przypadku możemy umówić się na indywidualne warsztaty by poznać tajniki leczenia czy zbierania tych niezwykle pomocnych, dostępnych na wyciągniecie ręki roślin.


Tuż obok zainstalowali się też wojowie z pozytywniehistoryczni.pl, na co dzień działający na zamku w Ciechanowie. Już za moment, bo 18 grudnia rusza tam wystawa prezentująca owoce pracy fascynatów czasów Wikingów i Średniowiecza. Także w przypadku Ciechanowa plany są ambitne. Być może w przyszłości powstanie stały obóz Wikingów gdzie moglibyśmy zapoznać się z ich historią. Niewątpliwie wzbogaciłoby to weekendową ofertę turystyczną Ciechanowa.


Drobną biżuterię z metalu można było też nabyć na stoisku Archeoconcept. Tu także mogliśmy się dowiedzieć wiele ciekawego na temat cywilnej rekonstrukcji. Archeoconcept współpracuje też z Muzeum w ramach pokazów związanych z kowalstwem. Ich także, podobnie jak Harundo spotkamy periodycznie w Pruszkowskim Muzeum, warto śledzić profil tej instytucji.


Wydaje się, iż mimo sobotniej aury, frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów. Jest to dobry prognostyk na przyszłość i szansa na to by Jarmark Średniowieczny zapisał się na stałe w kalendarzu imprez Muzeum Hutnictwa Średniowiecznego. Czekamy więc na kolejną wiosenną edycję, nie zwlekajmy jednak z odwiedzeniem Muzeum już wcześniej. Jest to jedno z miejsc, które na pewno pozytywnie nas zaskoczy.
REKLAMASzukaj podobnych wg:
jarmarki nowoscREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon