sobota, 20 kwietnia, 2024

Lazurowe jezioro Osadnik Gajówka karaibskie plenery 2 godziny od Warszawy

Lazurowe jezioro w centralnej Polsce? Tak, to możliwe.

Zbiornik Osadnik Gajówka jest dawnym kopalnianym wyrobiskiem. Zachwycającą barwę wody zawdzięcza właśnie minerałom składowanym na jego dnie. Niestety, mimo pięknych, karaibskich tonów nie dane jest nam pluskać się w jego wodach. Niemniej jest to miejsce z kategorii must see w okolicach Warszawy. Szczególnie warto je polecić fanom fotografii, bliżej stolicy nie znajdziemy bowiem karaibskich plenerów na sesje fotograficzne. Podczas wizyty z pewnością spotkamy tu pary młode, czy początkujące bloggerki modowe.

Na dotarcie do lazurowego jeziora Osadnik Gajówka będziemy potrzebować około 2 godzin. Jedziemy autostradą A2, ostatni odcinek za Łodzią jest płatny, ale wydatek to raptem kilka złotych. Kierujemy się na Uniejów, a później Psary i dalej do Gajówki. W miejscu gdzie droga zbliża się do brzegów jeziora znajdziemy bezpłatny parking. Wystarczy przejść na drugą stronę i jesteśmy (prawie) na Karaibach.

Dla potrzeb zwiedzających udostępniono znaczny fragment plaży/brzegu. Możemy pospacerować wzdłuż linii brzegowej zarówno w prawo jak i w lewo. Najpiękniejsze plenery znajdują się raczej po prawej stronie. Zdjęcia możemy też próbować robić ze skarpy. Należy pamiętać, iż lazurowe jezioro najpiękniej prezentuje się podczas słonecznych dni, planując wyprawę musimy wziąć to pod uwagę.

Należy też pamiętać, że brzeg jeziora jest dość grząski. Jeżeli nieumiejętnie zbliżymy się zbytnio do wody, nasze obuwie może zanurzyć się w wapienno błotną maź nawet na 15-20 cm, warto uważać lub przygotować odpowiednie buty.

Pamiętajmy, iż kąpiel w jeziorze jest wykluczona. Mimo, że spotkamy tu dzikie zwierzęta, np. bobry ( zdjęcie w galerii) to dla człowieka, a przede wszystkim jego skóry taka zabawa mogłaby się skończyć poważnymi konsekwencjami.

Lokalizacja lazurowego jeziora ma dodatkowy atut. W okolicy mamy bardzo szeroki wybór atrakcji turystycznych, w ten sposób wyprawa na karaibskie plaże z Warszawy nie musi być jedynym punktem do zaliczenia.

W bezpośredniej bliskości znajdziemy bowiem atrakcje termalne, od ciepłych basenów w Poddębicach, do znanych powszechnie Term Uniejów. Na najmłodszych czeka też Zoo Safari w Borysewie,Dolina Skrzatów czy Indiańska Wioska Tatanka.

Fani fotografii szukający ciekawych plenerów powinni z pewnością odwiedzić zamek /ruiny w Biesiekierach. Położony malowniczo na wyspie jest doskonałym potencjalnym celem fotograficznych sesji. Dla osób wierzących wartym odnotowania jest fakt, iż w okolicy, a dokładniej w Świniarach Wareckich/Głogowcu znajdą sanktuarium chrztu i dom rodzinny Świętej Faustyny Kowalskiej, na podstawie której wizji namalowano najbardziej chyba obecnie popularny, religijny obraz tj. Jezusa Miłosiernego. Warto poznać to niepozorne miejsce, które dało światu taką osobowość.

Przy okazji eksploracji jeziora Osadnik Gajówka warto wspomnieć o podobnych miejscach, które mają równie urocze, choć nie tak spektakularne walory. Krasowe Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim (można przy okazji odwiedzić Groty Nagórzyckie) czy Jezioro Wapiennik w okolicach Sulejowa są z pewnością warte odwiedzenia podczas jednej z wypraw z Warszawy.

Lazurowe jezioro to kolejny argument by nie odkładać wycieczki do turystycznej krainy atrakcji tuż za Łodzią. Każdy znajdzie tu coś dla siebie a karaibskie fotki mogą być wisienką weekendowej wyprawy z Warszawy.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze