sobota, 20 kwietnia, 2024

Noc Sów w okolicach Warszawy edycja 2022 – coraz więcej ciekawych wydarzeń

Powoli zbliża się sezon na sowie spacery. Sowy stają się coraz popularniejsze, w okolicach Warszawy mamy też z roku na rok więcej ciekawych wydarzeń związanych właśnie z nimi. W tym roku sowie spacery zorganizuje też Mazovian Wildlife, i to w dwóch terminach.

Noc Sów w okolicach Warszawy jak było w przeszłości

Tradycyjnie w Noc Sów zawsze mogliśmy liczyć na Kampinoski Park Narodowy, co roku organizuje on specjalne sowie spacery. Problemem jest jednak bardzo duże zainteresowanie , z tego powodu naprawdę bardzo trudno było się załapać na tą imprezę.

W zeszłym roku w sukurs fanom sowich spacerów poszła WawaGra/Południk21 organizując wspaniały nocny trekking z sowami w roli głównej. Prowadzący nas leśnik zadbał o to by po drodze udało się spotkać kilka sów, były też wilcze akcenty.

Noc Sów niesamowita wycieczka trekking w okolicach Warszawy – absolutny hit

Na razie w programie wiosennych spacerów od Wawagra nie mamy wyprawy na Sowy, może to się jednak jeszcze zmienić. W przyszłości możemy też liczyć na Mazowiecką Puszczę która coraz bardziej się rozkręca ze swoimi spacerami w okolicach Kołbieli. Grudniowa wyprawa do Czarciego Dołu i mazowieckich kręgów mocy była prawdziwym majstersztykiem.

Noc Sów 2022 roku – sowie spacery od Mazovian Wildlife

Dobra wiadomość co do wypraw na sowy w okolicach Warszawy dotarła do nas od Mazovian Wildlife. Ten nowy turystyczny projekt bardzo ładnie się rozwija. W jego ramach nie mogło zabraknąć Wypraw na Sowy.

W kalendarzu mamy aż dwie tego typu wyprawy, pierwsza z nich odbędzie się już 19 lutego kolejna będzie zaś po tygodniu. Nie ma jeszcze dokładnego opisu wypraw, jednak plany były takie by jedna z nich skupiała się na najbardziej popularnych puszczykach, podczas gdy druga spróbowała namierzyć mniej popularne sowy takie jak uszatki czy sóweczki.

Mazovian Wildlife słynie z obserwacji ptaków, w przeszłości przewodnikom udało się namierzyć m.in. bardzo aktywnie żerujące sowy błotne. Czy sowie spacery będą sukcesami, można tak założyć, nawet bowiem w przypadku gdy nie udaje się w 100% zrealizować celu to i tak wycieczki z Mazovian Wildlife niosą wiele pozytywnego leśnego przekazu. Tak było m.in. z ostatnia wyprawą na tropienie łosia w okolicach Warszawy.

Noc Sów 2022 – Nadbużański Park Narodowy publikuje ciekawe materiały

Rosnąca popularność sowich klimatów powoduje że z roku na rok mamy też coraz więcej ciekawych materiałów książkowych i audio-wizualnych. W tym roku pozytywnie zaskoczył nas Nadbużański Park Krajobrazowy. Opublikował on film z którego możemy naprawdę bardzo dużo dowiedzieć się o Sowach. Powinniśmy konieczne go obejrzeć przed udaniem się na nocną wyprawę na sowy.

W przeszłości sam park we współpracy z Nadleśnictwem Łochów również planował wyprawy na sowy, niestety w ostatnim roku z powodu pandemii nie doszły one do skutku.

Na rynku jest też sporo ciekawych książek o sowach. Warto polecić m.in. „Noc Sów” Jacka Karczewskiego. Autor był jednym z pomysłodawców tego wydarzenia, które ma promować wiedzę o tych wspaniałych ptakach.

Czekamy na informacje o kolejnych spacerach na Noc Sów w okolicach Warszawy, miejmy nadzieje że będzie ich przybywać. Cieszy fakt iż do grona organizatorów sowich wypraw dołączył Mazovian Wildlife, z pewnością będzie to też mobilizacja dla kolejnych podmiotów/leśników by też zorganizować podobne wydarzenia.

Warto pamiętać iż wiele o sowach możemy dowiedzieć się podczas innych ciekawych atrakcji w okolicach Warszawy. Grupa sokolnicza(z kilkoma sowami) występuje ze swoimi pokazami we Frajdalandii. Opiekunowie sów pojawiają się też periodycznie u Wikingów w Warowni Jomsborg w samym sercu Warszawy.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze