sobota, 25 maja, 2024

Nowa plaża Jezioro Rokola wreszcie mamy tu miejsce do pływania – jest super

Jezioro Rokola w Otwocku Wielkim wreszcie ma swoja kameralną plaże, to piękne miejsce zasługiwało na turystyczne zagospodarowanie. Wielki szacun dla lokalnej społeczności, która zadbała o stworzenie i utrzymanie miejsca w przyjaznym turystom standardzie.

Jezioro Rokola miejsce które zachwyca – jedyne takie w okolicach Warszawy

Niewątpliwie Jezioro Rokola to miejsce budzące zachwyt, to tutaj udało nam się zrobić jedne z piękniejszych wodnych zdjęć podczas naszych wypraw z Warszawy na Weekend.

Bywaliśmy w okolicy dość często z okazji licznych wydarzeń historycznych w przepięknym Pałacu w Otwocku Wielkim. Tuż obok znajduje się też miejsce gdzie zaparkowana jest replika pierwszego polskiego samochodu parowego. Szkoda iż rzadko można go zobaczyć publicznie w akcji 🙂

Jezioro Rokola budzi też zachwyt jesienią, wspaniałe jesienne kolory zrobiły nawet furorę na YT. Do tej pory jednak zachwycać się nimi mogli głównie wędkarze. Turystyczny dostęp do jeziora był bowiem utrudniony. Wraz z nową plażą to się jednak zmieniło.

Plaża Jezioro Rokola – czysty piasek, przezroczysta woda i miejsce na ognisko ale uwaga głęboko

Plaża nad Jeziorem Rokola w okolicach Warszawy, została przygotowana siłami lokalnych mieszkańców. Trzeba przyznać iż zrobiono to dobrze. Mamy zadbany teren, miejsce na ognisko i kosze na śmieci. Właśnie śmieci są zawsze największym wyzwaniem dla tego typu miejsc, niestety kultura w narodzie wciąż jest na niskim poziomie. Na plaży Rokola jest jednak pod tym względem dobrze. Być może jest to zaleta czuwającej nad tym lokalnej społeczności.

Kryształowa woda w jeziorze to kolejna zaleta tego miejsca. Jezioro słynie też z ryb, nawet przy brzegu widać ławice małych rybek, a na głębokości 1,5 metra na piasku czają się stada okoni. To dodatkowa zaleta dla dzieci, które mogą obserwować rybki.

Wybierając się nad Jezioro Rokola warto pamiętać iż ten zbiornik jest dość głęboki. Już około 10 metrów od brzegu plaży głębokość oscyluje w okolicach 2.5-3 metrów, później jest tylko głębiej. Musimy więc uważać na małe dzieci, i być odpowiednio przygotowanym/ uzbrojonym w bojki ratownicze, zapewniające większe bezpieczeństwo na głębokiej wodzie.

Jezioro Rokola pod Warszawą to także doskonałe miejsce na pływanie na Supach czy dmuchanych kajakach. Teraz gdy dostęp do jeziora jest łatwiejszy wszystko staje się to jeszcze prostsze. Widać iż fani Supów już z tego korzystają. Nie sprawdziliśmy jak wygląda sprawa zbliżenia się od strony wody do okolic Pałacu, w przeszłości podobno ochrona przeganiała wodnych intruzów. Na pewno z poziomu wody można zrobić piękne zdjęcia Pałacu. Z pewnością jeszcze to sprawdzimy korzystając z naszego kajaka Gumotex Solar.

Plaża Rokola – dojazd, parkowanie – zabierz ze sobą śmieci

Plaża nad Jeziorem Rokola w okolicach Warszawy jest dobrze oznaczona na google maps. Jedziemy do Otwocka Wielkiego kierując się na ulicę Wiślaną. Na gruntowej uliczce w rejonach plaży jest kilka miejsc do parkowania.

Do jeziora dochodzimy przez starą uszkodzoną bramę prywatnej posesji, jest ona jednak stale otwarta( wiszą na niej komunikaty o zabieraniu śmieci z plaży). Możemy przejść też przez dziką łąkę, wejście znajduje się około 70-80 metrów od bramy ( po prawej stronie).

Zaletą lokalizacji jest też to iż w samym Otwocku Wielkim mamy niewielkie sklepy z artykułami spożywczymi, przy zjeździe do Otwocka Wielkiego jest też super market Dino. Gdybyśmy chcieli zaś udać się po plażowaniu na posiłek to bliziutko mamy też Lipowy Gościniec. Co ważne miejsce jest przyjazne dla posiadaczy psów.

Nowe miejsce na plażowej mapie okolic Warszawy jakim jest plaża nad jeziorem Rokola niezwykle cieszy. Warto pamiętać by o nie dbać. Krąż też słuchy iż plaża jest tylko pierwszym elementem dalszych planów zagospodarowania turystycznego jeziora. Byłby to bez wątpienia strzał w dziesiątkę. Tym bardziej iż po oddaniu tunelu przez Ursynów z Warszawy dojedziemy tu naprawdę bardzo szybo.

Do zobaczenia na plaży Rokola w Otwocku Wielkim. Warto polować na historyczne wydarzenia w Pałacu, można też wypatrywać spacerującego po parkowych alejkach Towarzystwa Stanisławowskiego, podobno pływają też łódką po Jeziorze Rokola 🙂

Towarzystwo Stanisławowskie w Łazienkach – hit nadchodzącego sezonu:)

 

 

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze