sobota, 25 maja, 2024

Obserwacje ptaków z przewodnikami pasjonatami Mazovian Wildlife

 

Mazovian Wildlife to całkiem nowy turystyczno-krajoznawczy projekt w okolicach Warszawy. Skupiony głównie na obserwacji ptaków, ale nie tylko. W planach są też łosie, jelenie, ćmy i naturalnie sowy ( tradycyjny marcowy dzień sów ). Co ciekawe ptaki obserwujemy pod okiem Mazovian Wildlife także podczas spływów kajakowych Bugiem.

Wygląda na to iż rośnie nam kolejna super turystyczna atrakcja, i to w regionie, który jest stosunkowo mało turystycznie eksplorowany przez warszawiaków. Mowa o dawnej Puszczy Białej, terenach nad Bugiem w okolicach Broku i Brańszczyka. Ich zaletą jest też fakt iż są to atrakcje usytuowane bardzo blisko Warszawy, mniej niż godzinę drogi autem.

Wycieczki na oglądanie ptaków – ruszyliśmy w krainę Bugu w okolicach Broku

Udało nam się załapać na ostatnią wycieczkę organizowaną przez Mazovian Wildlife w 2021 roku. Co warte podkreślenia sezon na ptasie wycieczki trwa prawie do końca roku, znacznie przedłużając tradycyjny okres wypraw krajoznawczych.

Pierwsze co rzuca się od razu w oczy to niesamowita wiedza i doskonale przygotowanie przewodników. Prowadziła nas dwójka liderów Mazovian Wildlife z których jeden jest leśnikiem, a drugi od lat zajmuje się monitorowaniem ptasich wędrówek i rzadkich gatunków.

Zadziwia umiejętność dostrzegania ptaków dosłownie w okamgnieniu, a także perfekcyjne odróżnianie ich śpiewu. Na laikach takie umiejętności robią naprawdę niesamowite wrażenie.

Bardzo ciekawe jest też to iż nawet w tak wydawało by się martwym okresie zawsze można dostrzec ptaki. I to naprawdę sporo różnorodnych ptaków.

Celem naszej wyprawy były głównie ptaki zimujące w okolicy rzeki tj gęsi,gągoły jednak udało się wypatrzeć też kilka innych gatunków. Na samym początku wycieczki pojawiły się gile.

Od czasu do czasu dawały też znać o sobie nieco płochliwe kwiczoły. Byliśmy też o krok do zbliżenia się do orlika, jednak tak relatywnie duża grupa ostatecznie wystraszyła obserwującego nas z wysokiego drzewa ptaka.

Lepiej poszło z mniejszymi jastrzębowatymi tych udało się spotkać kilka.

Fascynujące opowieści o ptakach podczas wycieczki

Główną zaletą wycieczki jest bez wątpienia możliwość obcowania z prawdziwymi fascynatami przyrody, ich opowieści o ptakach naprawdę robią wrażenie, szczególnie że często są bezpośrednio związane z tym co widzimy na własne oczy podczas wycieczki.

I tak mogliśmy dowiedzieć się np. o super atrakcyjnej historii kraski w puszczy białej. Ten ginący już w Polsce ptak jest naprawdę przepiękny. W naszych czasach te błękitne ptaki są już jednak naprawdę rzadkością.

Podczas wycieczki słuchaliśmy  też o  innych ciekawych rzeczach, m.in. o zwyczajach dzięciołów i najsmaczniejszych larwach na które wytrwale „polują”. Widać było na żywym przykładzie jak potrafią być zdeterminowane by do nich dotrzeć.

Mogliśmy się też przekonać z jakim entuzjazmem nasi przewodnicy oczekują wiosny. Malarsko opisywali miejsca/kępy traw i zarośla w których już wczesną wiosną będą gościły dosłownie dziesiątki ptasich gości. Aż chce się czekać do kolejnych wiosennych wypraw na obserwacje ptaków w okolicach Warszawy z Mazovian Wildlife.

Warto też pamiętać iż podczas wiosenno-letniego sezonu, Mazovian Wildlife organizuje też kajakowe wyprawy na obserwacje ptaków, taki spływ Bugiem może być naprawdę super oryginalną kajakową przygodą.

Obserwacje ptaków to nie jedyne projekty Mazovian Wildlife pora na Łosie i Sowy

Oczywiście miłośnicy przyrody spod znaku Mazovian Wildlife nie poprzestają tylko na obserwacji ptaków. Już późną jesienią 2021 roku odbyła się wyprawa na rykowisko. A plany wycieczek na 2022 rok są naprawdę intrygujące.

Na początku roku, będziemy mogli wybrać się na nocną wyprawę na łosie(jest już data 16stycznia ), w okolicach lutego/marca zaplanowana jest też wycieczka na obserwacje sów. Mimo iż ta ostatnia jest stosunkowo trudna do zaplanowania. Wymaga bardzo sprzyjającej bezwietrznej aury, to jednak liczymy iż wyprawa na sowy od Mazovian Wildife będzie co najmniej tak samo fascynująca jak ta którą zaliczyliśmy w okolicach Garwolina.

Noc Sów niesamowita wycieczka trekking w okolicach Warszawy – absolutny hit

Jeszcze więcej emocji będzie budził projekt wycieczki na obserwacje wielkich ptasich migracji w dolinie Bugu, z racji pandemii nie udało się jej zorganizować ani w 2020 ani w 2021 roku, miejmy nadzieje iż wiosna 2022 roku będzie bardziej sprzyjająca.

Ciekawym pomysłem są też bezkrwawe nocne polowanie na ćmy. Wiedza o owadach naszych przewodników jest bowiem równie wielka jak ta dotycząca ptaków. Swego czasu nocne obserwacje ciem sprowadzały rzesze ciekawskich do Esterka Village, kolejnego miejsca które warto polecić w okolicach Warszawy. Łatwo skopiować ten pomysł tym bardziej iż nie jest on trudny do zorganizowania.

Silne turystyczne konsorcjum Mazovian Wildlife kajaki od Kaflika i  Jurty

Mazovian Wildlife ma też sporo innych ciekawych pomysłów turystycznych. Wydaje się iż będą coraz mocniej łączyli siły z innymi ciekawymi turystycznymi podmiotami działającymi w okolicy.

Kajakowa agroturystyka u Kaflika zapewnia doskonale możliwości w zakresie wspomnianych  ptasich wypraw po Bugu. Wkrótce w okolicy otworzy się też kolejna super atrakcja agroturystyka Gospodarstwo przy Piecu, udostępni noclegi w oryginalnych kazachskich jurtach. Gospodarze są też znawcami kultur Azji Centralnej i Rosji/strefy post-sowieckiej, będą mogli raczyć swoich gości arcyciekawymi opowieściami przy ognisku.

Mając tak ciekawych partnerów Mazovian Wildlife będzie mógł dalej rozwijać ofertę, przede wszystkim o dłuższe niż jednodniowe wycieczki.

Budujący jest fakt iż na dość zapomnianym turystycznie terenie Puszczy Białej powstają nowe projekty, które przybliżą warszawiakom ten teren.

Mazovian Wildlife to z pewnością projekt nietuzinkowy, każdy miłośnik przyrody powinien zaliczyć przynajmniej jedną ptasią wycieczkę właśnie z nimi. W oparciu o nasze doświadczenie można założyć iż na jednej się nie skończy.

Super iż pojawiają się w okolicach Warszawy kolejne ciekawe projekty krajoznawczo-turystyczne, w tym te w które aktywnie włączają się leśnicy. Przykłady Mazowieckiej Puszczy czy wycieczki w Lasy Garwolińskie organizowane we współpracy z lokalnym leśnikiem przez WawawGra /Południk21 wreszcie właśnie Mazovian Wildlife są doskonałymi prognostykami na przyszłość dla tego typu turystycznych projektów.

Czekamy na szczegóły najbliższych wycieczek na Łosie i Sowy w okolicach Warszawy, warto będzie zaznaczyć te daty w kalendarzu. Wyprawa na obserwacje ptaków z Mazovian Wildlife to z pewnością Must See dla każdego  interesującego się poważnie przyrodą mieszkańca stolicy.

UWAGA – jest aktualizacja wycieczka Tropienie Łosia w okolicach Warszawy z Mazovian Wildlife zaplanowana jest na 16 stycznia 2022. Pojawił się też termin kolejnej Tropem Bobra – 30 stycznia, czekamy na termin Sowy. Warto pamiętać dla rodzin z dziećmi obowiązuje 50% zniżka.

 

 

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze