sobota, 25 maja, 2024

Plaża nad Świdrem Otwock/Józefów – także na jesienny piknik

Plaża miejska na granicy Otwocka i Józefowa, cieszy się z roku na rok rosnącą popularnością. Poprawa infrastruktury a także jedna z najczystszych na Mazowszu rzek wzmacniają tylko ten trend.

Wprawdzie w bieżącym tygodniu, letnia infrastruktura plaży częściowo została już zdemontowana, nie oznacza to jednak iż miejsce nie jest godne polecenia na piknik lub odpoczynek podczas rowerowej wycieczce po Otwocku i okolicy.

W wyniku poczynionych w ostatnich latach inwestycji miejsce do plażowania zostało istotnie poszerzone, mamy do naszej dyspozycji również boisko do siatkówki i mini bar. W tym sezonie na plaży pojawiła się też mini scena gdzie odbyło się kilka wydarzeń związanych ze 100 leciem Otwocka.

Plaża cieszy się nie słabnącą popularnością wśród rodzin z małymi dziećmi, woda nie jest tu bowiem głęboka, brak więc typowych dla rzek nie bezpieczeństw. W poszukiwaniu nieco większej głębokości możemy udać się za most, tutaj zaraz za stopniem rzecznym jest istotnie nieco głębiej, większe dzieci chętnie się tutaj bawią.

Od strony Otwocka do plaży dojedziemy ulicą Turystyczną, na ostatnim odcinku jest ona nie utwardzona, co czasami może mylić nawigacje, bezpiecznie jest wpisać adres Turystyczna 5, jest to ostatnie i najbliższe plaży zabudowanie.

Na moście łączącym Józefów i Otwock możemy zobaczyć dawne fotografie tego uroczego miejsca. Można z nich wydedukować iż plaża cieszyła się popularnością już przed wojną.

Duża popularność tego miejsca ma jednak swoją cenę, po każdym ciepłym weekendzie w okolicach Świdra a szczególnie na józefowskich dzikich brzegach gromadzą się duże ilości śmieci. Skala zjawiska spowodowała nawet oddolny społeczny ruch sprzątania około świderskiej okolicy, inicjatywa zyskała poparcie mieszkających tu celebrytów a nawet pobliskiego hotelu Holiday INN. Konieczna jest też szeroka akcja edukacyjna tak by stopniowo eliminować ten problem, przepiękna okolica plaży miejskiej w Otwocku i Józefowie może na tym tylko zyskać.

Świder kusi też kajakarzy, choć trzeba przyznać iż przebijanie się przez zatłoczoną plaże jest pewnym wyzwaniem, dlatego dla nich okres jesienny może być szczególnie ciekawy pod kontem eksploracji tej nie najłatwiejszej dla kajakarzy rzeki.

Na plaże możemy też dojechać podmiejską kolejką przystanek Świder znajduje się nie daleko, to tylko około 15 min spaceru.

Krótki film przedstawiający plaże miejską nad Świdrem w Otwocku znajdziemy też na You-Tube.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze