niedziela, 28 kwietnia, 2024

W krainie lubelskich ryb – na Wyspie Wisła

Już 16 lipca pierwsza edycja ciekawej kulinarnej imprezy. Rybne przysmaki z Lubelszczyzny będą promowane na terenie Wyspy Wisła w Stężycy pod Dęblinem. W programie konkursy kulinarne, stoiska gospodarstw rybackich i wspólne gotowanie, w tym międzynarodowych rybnych przysmaków – organizatorzy szykują się na portugalską zupę rybną.

Impreza na Wyspie Wisła to pierwsza próba wspólnej promocji rybnych specjałów w takiej skali. Spodziewamy się, że nie jest to ostatnie słowo organizatorów. Wszak Lubelszczyzna to jedno z polskich hodowlanych zagłębi ryb słodkowodnych. Rzeki o charakterze górskim jak Wieprz to doskonałe łowiska pstrągowe.

Planowane na 16 lipca wydarzenie powinno pomóc w promocji tego, co na rybnej mapie Lubelszczyzny najlepsze. Wspomniane już pstrągi to domena Roztocza. To tutaj pod Zamościem zjemy doskonałego pstrąga w lokalu Pstrąg Roztoczański. Gdybyśmy zaś bawili na pojezierzu Łęczyńsko- Włodawskim to warto wpaść pod Chełm. Tutaj znajdziemy smacznego pstrąga w restauracji Pstrągowo, rybkę warto popić doskonałym lokalnym piwem Jagiełło. Kolejne miejsce, gdzie kupimy świeżego pstrąga to Pstrąg Pustelnia pod Opolem Lubelskim. Do odwiedzenia podczas wypadu z Kazimierza mamy też producentów wina Winnice Solaris i doskonały browar rzemieślniczy Browar Zakładowy.

Kulinarnym znakiem Lubelszczyzny są też flaki. Mało kto wie, że w Piaskach i okolicach możemy znaleźć rybne flaki z lina. Lokalne gospodarstwa rybackie m.in. te z Rejowca wygrywały już rybne konkursy z tym właśnie daniem.

Tradycyjną rybą hodowlaną jest naturalnie karp. Tutaj propozycją na trasie weekendowych wycieczek może być Sosnowicki Gościniec. W Sosnowicy, miasteczku w sercu Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego znajdziemy kilka ciekawych dań z karpia, w tym karpia w orzechach czy ravioli z karpia.

Nie zapominamy też o regionach nadbużańskich. W okolicach Kodnia nie możemy pominąć kolejnego rybnego specjału tj. kotletów rybnych z Sugrów. Wpisane zostały ostatnio na listę produktów regionalnych. Kuchnia regionalna w tym rejonie widocznie zyskuje na popularności. Rosnąca ilość turystów, której sprzyjają green velo a także nowe drogi zwiększy zapotrzebowanie na lokalne regionalne przysmaki.

Popularyzacją rybnej oferty zajmuje się też Lokalna Grupa Rybacka „W krainie Tyśmiennicy i Wieprza” z siedzibą w Lubartowie. Tutaj wielkim potencjałem jest turystyczny rejon od Radomia przez Czemierniki, Kock aż do jeziora Firlej i Lubartowa. Na dzisiejszy dzień niewiele tu miejsc gdzie można zjeść porządną rybę. Ten stan ma się zmienić. Już w niedzielę wspólna impreza promująca m.in. ryby w Lubartowie.

Wzorem dla lubelskich hodowców i restauratorów mógłby być m.in. Zator. Z sukcesem wykreowano markę zatorskiego karpia, a sama kraina otrzymała nazwę Królestwo Karpia Zatorskiego. W Zatorze przyrządzają go na setki sposobów.

Jak widać powyżej, Lubelszczyzna ma wiele do zaoferowania w zakresie produktów z ryb. Miejmy nadzieję, że impreza na Wyspie Wisła jest początkiem dobrego, które zadzieje się w tym zakresie zgodnie z hasłem Lubelskie Smakuj Życie.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze