niedziela, 21 lipca, 2024

Plaże nad Świdrem – w górę rzeki uciekając od tłumów 🙂

Jeżeli poznaliśmy już urokliwe plaże u ujścia Świdra do Wisły a także magiczne ujście Mieni do Świdra może czas na to, by ruszyć dalej w górę rzeki. Znajdziemy tu mniej uczęszczane miejsca do plażowania. Dodatkowo nadają się idealnie na wycieczkę krajoznawczą, rowerową bądź dłuższy spacer z psem.

Zapraszamy was do okolic Radachówki, około 50 kilometrów od Warszawy. To tutaj znajdziemy pierwsze z ciekawych miejsc do plażowania nad „środkowym” Świdrem. Miejsce oznaczone na mapach jako tama na rzece Świder znajdziemy dość łatwo, wystarczy zjechać w stronę rzeki na wysokości ulic Leśnej / Zajączków, skręt w lewo rozpoznamy po charakterystycznej pochylonej nad leśną dróżką sośnie. W czasie lata z miejscowych dzikich kąpielisk korzystają głównie mieszkańcy okolicznych wiosek jak i letnicy z okolicznych domków. To powoduje, iż jest tu dużo mniej osób w porównaniu z bliskimi Warszawie lokalizacjami.

Dotarcie do „tamy” nie stanowi dużego problemu, ciekawszym miejscem do plażowania jest jednak położona około 100 metrów w lewo dzika plaża. Świder w tym miejscu jest też dużo głębszy, sięga miejscami 1,5 metra co pozwala na komfortową kąpiel i daje dużo radości dzieciom. Znajdziemy tu piękne widoki na tereny po drugiej stronie rzeki, wznoszące się pagórki ciągnące się po horyzont robią wrażenie. Właśnie wśród nich schowana jest kolejna ciekawostka tego regionu, „miejsce mocy”, Kaplica Świętej Anny na Joście. Niegdyś miejsce słowiańskiego kultu, z potężnym kamieniem „płodności”. To na jego miejscu postawiono obecną kaplicę. Podobno jeszcze w latach 70-tych lokalna ludność przychodziła tu ze „słowiańskimi darami”. Jest to jedno z ciekawszych miejsc mocy na Mazowszu, równie intrygujące co znajdujące się w okolicach Czerwińska Wzgórze Gaik.
Wracamy jednak nad Świder. Jeżeli lublimy spacery możemy udać się też w prawą stronę od plaży/tamy, rzeka płynie tu miejscami w dość głębokich „wąwozach”. Są to wspaniałe miejsca na piknik i kontemplacje dzikiej przyrody, wytrwalsi mogą dotrzeć do ujścia Sienniczki do Świdra. Spacerując dalej w górę rzeki możemy znaleźć kolejną ciekawostę. Szwedzkie Okopy są prawdopodbnie pozostałością po mini bazie szwedzkiej armii z czasów potopu, wcześniej być może było tu średniowieczne grodzisko.

Podobną plażę/tamę do tej w okolicach Radachówki znajdziemy także w pobliskim Starogrodzie, spiętrzony Świder tworzy również tutaj dziekie kapielisko. Nie ma tyle uroku co wcześniejsza lokalizacja, można tu jednak wpaść np. podczas wycieczki rowerowej. W Starogrodzie znajdziemy też ciekawą Agroturystykę Ranczo na Wzgórzu, z własnym stawem, wiejskimi zwierzętami i dobrą kuchnią.

Opisywane miejsca są ciekawym celem rowerowej wycieczki ze stolicy. Kolejami Mazowieckimi możemy dojechać do stacji Chrosna, skąd do tamy mamy 10 kilometrów.

Już wkrótce środkowy Świder przybliży się znacznie do Warszawy, ukończenie trasy ekspresowej do Lublina powinno skrócić dojazd w te rejony do około 30 minut.

Plaże nad środkowym Świdrem warto odkryć już w kolejnym wiosnenno-letnim sezonie, z pewnością okolica spodoba się wszystkim fanom obcowania z naturą, ma do zaoferowanie naprawdę wiele.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze