niedziela, 21 kwietnia, 2024

Wrzosowiska w okolicach Warszawy – nie tylko Mostówka, Kampinos i Józefów też nas oczarują

 

Wrzosowiska w rozkwicie to widok, który zachwyca, w okolicach Warszawy znajdziemy kilka z nich. Medialnie najbardziej rozreklamowana jest Mostówka, ale nie jest to jedyne miejsce tego typu w okolicach Warszawy. Piękne wrzosowiska znajdziemy m.in. w Kampinoskim Parku Narodowym jak również w okolicach Józefowa. Każdy mieszkaniec Warszawy znajdzie, więc kwitnące wrzosy relatywnie blisko siebie.

Wrzosowisko Mostówka – najbardziej znane wrzosowisko w okolicach Warszawy

Mostówka doczekała się wielu publikacji, także w ogólnopolskiej portalach internetowych. Gdy pierwszy raz odwiedzaliśmy to miejsce nie było jeszcze aż tak znane. Później wraz z popularnością blogów parentingowych doszło do prawdziwej eksplozji popularności. Obecnie miejsce jest doskonale oznaczone, łatwo i szybko trafimy tutaj, jadąc trasą S8.

Wrzosowisko jest dość rozległe mamy tu także liczne górki i wydmy. Idealne do zabawy dla małych dzieci. W ostatnich latach wrzosy w Mostówce jakby traciły nieco swoją moc, wywołuje to zaniepokojenie krajoznawców. Być może mamy do czynienia z wpływem zanieczyszczenia środowiska lub brakami wody, z którymi borykaliśmy się w przeszłych latach. Miejmy nadzieje iż problemy są przejściowe.

Wybierając się na Wrzosowisko Mostówka warto pamiętać o innych atrakcjach w okolicy. Tuż obok mamy wspaniały wodny park umiejscowiony w dawnej żwirowni / Jeziorze Słopsk. Prawdziwy rarytas wśród miejsc nad wodą w okolicach Warszawy. Można pokusić się też o odwiedzenie leśnego jeziora Krogulec,albo udać się nieco dalej do Kuligowa nad Bugiem. Tutaj mamy klimatyczny skansen i plażę. W wakacje periodycznie odbywa się zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Warto skorzystać z tej ciekawej opcji.

Wrzosowiska Kampinoski Park Narodowy – dwie opcje łatwa i trudna

W Kampinosie również znajdziemy kilka ciekawych wrzosowisk. W sposób szczególny na uwagę zasługują dwa z nich.

Pierwsze i najłatwiej dostępne wrzosowiska w Kampinoskim Parku Narodowym znajdziemy w okolicach wsi Janówek / Truskawka. Miejsce znajdziemy bardzo łatwo, korzystając z map googla. Wrzosowisko jest dość rozległe i urozmaicone oferuje ciekawe plenery dla fanów fotografii.

Jest tu też w sierpniu sporo grzybów. Także można pokusić się o grzybobranie, albo szukać grzybów pięknie wkomponowanych we wrzosy, jako wyjątkowych obiektów fotograficznych. Miejsce może być kandydatem do najciekawszych plenerów fotograficznych w okolicach Warszawy?

Będą na miejscu warto wpaść do Stajni Truskawka, tutaj koniki żyją w zgodzie z naturą. Jeszcze niedawno była tu mini baza survivalowa, teraz ma swój nowy dom ma w Wólce Węglowej. W sumie również nie tak daleko, można go odwiedzić w drodze powrotnej do Warszawy.

Drugie z wrzosowisk w Kampinoskim Parku Narodowym jest już trudniej dostępne. To raczej opcja dla tych, którzy nie boją się potencjalnie lekko pomoczyć, bliski wrzosowisku teren jest bowiem podmokły. Do tego wrzosowiska dostaniemy się startując z okolic parkingu w Truskawiu. Idziemy w kierunku Obszaru chronionego Cyganka. Dokładniejszą instrukcję jak dostać się do tego wrzosowiska zamieściliśmy w odrębnym wpisie.

Miejsce było już opisywane przez blogerów, ale nie jest aż tak medialne jak Mostówka. Obok wrzosowiska znajduje się też wielkie pole nawłoci można więc pokusić się o piękne zdjęcia zarówno w kolorze wrzosowym, jak i wspaniałej żółci.

Wrzosowisko w Józefowie okolice Góry Lotników

Kolejne łatwo dostępne i usytuowane w pięknym miejscu wrzosowisko znajdziemy w okolicach Józefowa. Dokładniej między Józefowem a Emowem w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Miejsce jest łatwo dostępne w okolice dojedziemy autem zarówno od strony Emowa, jak i Józefowa. Auto można zaparkować blisko Pomnika Lotników Alianckich.

Stąd udajemy się w kierunku Góry Lotnika, to w jej okolicy znajdziemy przepiękne wrzosowisko.

Umiejscowione w młodym brzozowym lesie ma swój urok. Podobnie jak samo miejsce, z którego rozpościera się widok na Warszawę. Okoliczne dukty to także dobre miejsce na rowerową wycieczkę, gdybyśmy dysponowali rowerami, to warto rozważyć opcje z pozostawieniem auta w Emowie w okolicy ulicy Reymonta i udać się w poszukiwaniu wrzosów rowerami.

Wrzosowisko na Górze Lotników nie jest tak rozległe jak inne opisane wyżej, ale nie jest też małe. Wrzosy znajdziemy bowiem nie tylko w samej okolicy góry, można poszukać ich też, schodząc z góry w kierunku zachodnim.

Jeżeli dotarliśmy już w okolice Emowa, to nie możemy odpuścić zobaczenie jednego z najpiękniejszych miejsc w okolicach Warszawy. Jest to bez wątpienie ujście Mieni do Świdra i sama rzeka Mienia z jej kameralnymi malutkimi plażami. Miejsce, które zachwyci fanów przyrody.

Obok mamy też przystań kajakową, może więc pokusić się o odwiedzenie wrzosowiska po spływie kajakowym Świdrem.

Sierpień to czas wrzosów, ustępuje im teraz pola lawenda, która króluje w lipcu. Pola lawendy w okolicach Warszawy są jednak wytworem ludzkiej ręki, wrzosowiska to prawdziwa natura. Warto wybrać jedno z nich / a może odwiedzić wszystkie z tych opisanych powyżej.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze