czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl

Ruszył sezon zimowy na stokach w okolicach Warszawy


Data publikacji: 06.04.2016 23:54
Zamek Królewski w Chęcinach - nr 1 w Świętokrzyskim

Rok 2015 był pierwszym po renowacji acz jeszcze nie pełnym sezonem dla Zamku Królewskiego w Chęcinach. W zeszłym roku atrakcje związane z Chęcinami odwiedziło przeszło pół miliona turystów a sam zamek 164 tysiące. Kto dawno nie był w świętokrzyskim i pamięta zamek sprzed wykonanych prac rekonstrukcyjnych powinien szybko nadrobić tę zaległość, naprawdę warto.


Obecnie chęciński zamek jest najbliższym Warszawie tak doskonale przygotowanym na przyjęcie turystów obiektem tego typu, a bieżący rok przyniesie w tym zakresie dalsze pozytywne zmiany. Wokół Zamku jest z konsekwencją budowany produkt turystyczny, na który składają się również podziemia w Chęcinach, Kaplica Św Leonarda a także podzamcze z domem starosty i łukiem triumfalnym Jana III Sobieskiego.


Historia zamku sięga przełomu XIII/ XIV wieku. Nie jest do końca pewne kto był pomysłodawcą jego powstania, wymieniane są postaci króla Czech Wacława II i księcia Władysława Łokietka z czasu przed koronacją na króla Polski. Z tą ostatnią postacią związana jest pierwsza wzmianka o zamku z 1306 roku.


Losy zamku były bardzo burzliwe, odgrywał on istotną rolę w życiu głównych bohaterów wojen z krzyżakami. Na znaczeniu stracił wraz z wyprowadzką Bony Sforzy w połowie XVI w. Jak wiele innych polskich zamków, znacząco ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego i wojny północnej. Na początku XVIII w był już właściwie opuszczony, stał się źródłem budulca dla okolicznych mieszkańców. Odbudowę rozpoczęto dopiero po II wojnie światowej, warto nadmienić, iż podczas ostatnich prac archeologicznych odkryto resztki pierwszej wieży prawdopodobnie z czasów Wacława II.


Obecnie oferta zamku podlega stałemu rozwojowi, w lipcu 2015 roku udostępniono nocne zwiedzanie zamku, jesienią i zimą można też było podziwiać przepiękne iluminacje nocne. Wielkie zainteresowanie zwiedzaniem dało też asumpt do decyzji, by zamek stał się atrakcją całoroczną, co wcześniej nie było planowane.


Dzięki staraniom władz samorządowych i lokalnej organizacji turystycznej szykowane są także kolejne atrakcje, duży nacisk będzie kładziony m.in. na turystykę aktywną tj. spływy kajakowe Czarną Nidą, która płynie nieopodal Chęcin. Pomysły te na pewno przyczynią się do stworzenia szerokiego wachlarza turystycznych usług, którego osią będzie górujący nad Chęcinami zamek.

REKLAMASzukaj podobnych wg:
zamki swietokrzyskieREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon