czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 15.11.2016 10:48
Czerwińsk - Płock - Nowy Duninów - Brochów

Płock, perłę Mazowsza warto odwiedzić o każdej porze roku. Proponujemy jednak, by wybierając się do tego pięknego miasta tak zaplanować podróż, by obejrzeć po drodze inne, mniej znane a także ciekawe miejsca.


W drogę do Płocka możemy wybrać się przekraczając Wisłę już w Warszawie i dalej kierując się wzdłuż Wisły. W ten sposób dojedziemy do urokliwego i nieco zapomnianego miasteczka jakim jest Czerwińsk. To tutaj mieści się rzadki jak na polskie warunki zabytek architektury romańskiej, kościół pod wezwaniem.... O miejscu tym traktują liczne legendy. Chyba najbardziej znana związana jest z wyprawą na wojnę z Krzyżakami i śladem rycerskiego miecza na budynku kościoła. To w Czerwińsku montowano wielki drewniany most, którym armia Jagiełły przeprawiała się przez Wisłę. Dziś samo miasteczko jest nieco senne. Pięknie położone nad Wisłą, nie do końca korzysta z tej niewątpliwej zalety. W okolicy wciąż mieszkają jeszcze praktycy wiślanej żeglugi. Można tu zamówić prywatny rejs po Wiśle, bądź lekcje żeglugi drewnianą łodzią z żaglem. Rok 2017, który został ogłoszony Rokiem Wisły może być szansą dla miasteczek takich jak Czerwińsk, by pokazać bardziej przyjazną rzece i turystom twarz. Mobilna przystań byłaby tu rzeczą naprawdę pożądaną.


Opuszczając Czerwińsk kierujemy się do Płocka. Obok niesamowitych zabytków zaletą miasta jest bogata oferta hotelowa. Znajdziemy tu obiekty na każdą kieszeń, często też hotele 3 gwiazdkowe w dobrej cenie tj. poniżej 100 zł za noc. Samo miasto zachęca do spacerów. Rynek, okolice Wisły, katedra to miejsca, których nie możemy ominąć. Wieczorny spacer po nowoczesnym molo to także okazja do kontemplacji Wisły. W Płocku znajdują się także dwa ciekawe muzea, Muzeum Mazowieckie i Muzeum Żydów Mazowieckich. W tym pierwszym na specjalną uwagę zasługują pamiątki po osadnictwie olenderskim. Jest to jeden z najbogatszych zbiorów. Warto poznać tę historię, gdyż materialne jej ślady odchodzą z każdym rokiem w zapomnienie. Jeżeli wyprawę do Płocka planujemy z większym wyprzedzeniem, to warto jest śledzić profil FB Duces Mazovie. Przewodnicy w historycznych strojach periodycznie organizują tematyczne spacery. Dla fanów złotego trunku na pewno atrakcją będzie Browar Tumski, gdzie na miejscu można spróbować produkowanego tu piwa. Będąc w Płocku nie możemy też nie wpaść do Lodziarni Familijnej. Mieści się ona na ulicy Grodzkiej, od pokoleń serwuje lody wyrabiane na miejscu.


Wracając z Płocka warto podjechać do Nowego Duninowa. Jest to miejsce mało znane a kryjące w sobie ciekawe zabytki. Znajdują się tu trzy XIX-o wieczne pałace. Najbardziej znany jest neogotycki pałacyk, dziś zamieszkany przez prywatnych właścicieli. Piękny widok na pałac mamy zarówno od drogi jak i z parku, gdzie możemy chwilę odpocząć w cieniu rozłożystych drzew. Dwa kolejne budynki są niestety mniej imponujące. Jeden tj. pałacyk myśliwski popada w ruinę, dziś podobnie jak konstancińskie wille stanowi atrakcję raczej dla fanów fotografii. W Nowym Duninowie znajdziemy również Marinę. Dzieci zawsze chętnie oglądają przycumowane tu jachty. Podobnie jak w przypadku Czerwińska, miasto nie w pełni wykorzystuje swój turystyczny potencjał. Widać jednak determinację, by ten stan rzeczy zmienić.


Jeżeli czas pozwoli, proponujemy wracając do stolicy odwiedzić po drodze obronny kościół w Brochowie. Doświadczony przez dwie wojny światowe, dziś prezentuje się naprawdę pięknie. Najlepszy widok na obiekt będziemy mieli schodząc w dół, w kierunku stawów.


Dalej kierujemy się w stronę Sochaczewa i wracamy autostradą A2 do Warszawy. Miłośnicy muzyki poważnej mogą jeszcze po drodze rozważyć wizytę w nieodległych od Brochowa Sannikach, gdzie znajduje się pałac, w którym bywał Fryderyk Chopin. W każdą niedzielę organizowane są tu kameralne koncerty fortepianowe.


REKLAMASzukaj podobnych wg:
plock nowyduninow rokwislyREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon