czekam

Sprzątanie Wkry z Nasza Wkra i Bzury z Moto Przystań w sobotę - wolontariat :)

Huzarze Skansen Kuligów nad Bugiem - pożegnanie "Senatora"

Jarmark Sw Wojciecha - Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu warto :)

Rusza Park Rozrywki Julinek premiera sezonu 21 kwietnia


   Wyszukiwanie wg.: znizkirodzinne
Data publikacji: 29.06.2017 21:18
Znikające Superpromo - do Krakowa alternatywą Dragon a wkrótce rusza Słoneczny nad morze

Super promo w Pendolino miało być nawiązaniem do taryfy lotniczej, ukuto nawet marketingowy slogan "Wcześniej - Taniej". Dziś, po kilku latach funkcjonowania pociągów Pendolino na rynku, najtańsze taryfy w zasadzie przestały być dostępne. Sprawą zaczęły interesować się już lokalne media. Największy problem dotyczy Krakowa, gdyż w jego przypadku brak jest alternatywy jaką mogłyby być tanie połączenia lotnicze. Dodatkowo tańsze pociągi pod marką TLK zostały skierowane na okrężne trasy, tak by nie robić cenowej konkurencji Pendolino.


Problem wydaje się narastać. Nawet z 30-o dniowym wyprzedzeniem, w ofercie Superpromo znajdziemy tylko pojedyncze bilety i to zwykle w najmniej uczęszczanych porach (niedzielny świt) uniemożliwiających weekendowy wypad z Warszawy. Analizą problemu drogich biletów zajął się nawet finansowy bloger Samcik, publikując celne uwagi i podobne do innych mediów wnioski. Wysoki popyt, konieczność finansowania drogich pociągów a także brak konkurencji nie pozwolą w przyszłości cieszyć się przystępnymi cenami na pociągi Pendolino. Pendolino pozostanie pociągiem dla biznesu, czyli ludzi podróżujących służbowo.


Pewną nadzieją na zmianę tego stanu rzeczy były zapowiadane prace nad nowym systemem sprzedaży. Umożliwiłoby to sprzedaż oferty turystycznej, która nie byłaby powszechnie dostępna. Niższe ceny mogłyby być dostępne tylko dla korzystających z pakietów turystycznych. Eliminowałoby to ryzyko psucia rynku, na którym Intercity zarabia najwięcej tj. ruchu służbowego. Tego typu ofertę w ostatnich miesiącach uruchomił agent internetowy e-sky. Lot+hotel kupimy za jego pośrednictwem ewidentnie taniej. Hotele, które dostarczy światowy gigant Expedia, są w specjalnych, niedostępnych gdzie indziej cenach, nawet do 30% tańsze niż to co jest powszechnie dostępne.


W poszukiwaniu alternatywy dla Pendolino warto zapoznać się z weekendowym, tanim połączeniem do Krakowa, jakie oferuje pociąg Dragon Kolei Mazowieckich. Relacje z podróży tym pociągiem publikowaliśmy już na portalu. Od tego czasu zaszły jednak pewne zmiany. Otóż, bilety na Dragona do Krakowa kupimy już bezpośrednio w internecie na stronie Kolei Mazowieckich. Jest to duże udogodnienie, wprawdzie wcześniej mieliśmy możliwość kupna biletu w aplikacji Sky Cash, nie jest ona jednak powszechnie stosowanym wehikułem płatniczym.


W przypadku bardzo wysokich cen Intercity do Krakowa sukces komercyjny Dragona wydaje się oczywistością. Zasadne także wydawałoby się uruchomienie kolejnego obiegu, tak by w sobotę i niedzielę pociąg wyruszał na trasę do Krakowa dwukrotnie. Pozwoliłoby to perfekcyjnie wykorzystać czas w stolicy Małopolski, otwierając też możliwości współpracy z lokalnymi kolejami. Już wkrótce ma też ruszyć połączenie czeskiego przewoźnika Leo Express z Krakowa do Pragi. Lepsza częstotliwość Dragona umożliwiłaby skomunikowanie z czeskim pociągiem. Zobaczymy czy Koleje Mazowieckie wykorzystają tę okazję.


Dragon to naturalnie niejedyny sezonowy pociąg. Wraz z wakacjami w ofercie pojawi się też Słoneczny. Pociąg z Warszawy nad morze cieszy się od lat wielką popularnością szukających tańszej alternatywy w podróżowaniu. Także sytuacja na autostradzie będzie w tym roku sprzyjać, wielokilometrowe korki mogą przekonać do przesiadki do tradycyjnego pociągu. Tak jak w przypadku Dragona bilety na pociąg Słoneczny kupimy już w internecie.


Warto wspierać konkurencję na torach, planujmy więc weekend w Krakowie z pociągiem Dragon lub nadmorską wyprawę Słonecznym. Na oba pociągi obowiązuje też taryfa rodzinna KM-35, dorośli płacą więc 35% mniej, w przypadku podróży z przynajmniej jednym dzieckiem.


Aktualizacja - niestety właśnie nadeszła niezbyt dobra wiadomość w postaci zawieszenia pociągu Dragon, na okres 1 miesiąca wakacyjnego. Decyzja związana z remontem "autostrady" kolejowej CMK i ograniczeniami przepustowości. Miejmy nadzieję, że tani pociąg Dragon wróci w sierpniu ze zdwojoną siłą.

Jest też dobra wiadomość, w związku z remontem CMK -PKP INTERCITY zapowiada większą ilość biletów w taryfie Super promo. Większa dostępność tylko w okresie 10 lipca- 11sierpnia.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 30.11.2016 9:02
Pociąg Dragon na weekend do Krakowa (dla rodzin od 26 zł) - PRZETESTOWALIŚMY

Weekendowy pociąg Kolei Mazowieckich do Krakowa Dragon to nowość ostatnich miesięcy. Kolejny eksperyment Mazowieckiego przewoźnika mający na celu sprawdzenie się w pełni rynkowych warunkach. A jak to wygląda w praktyce, oto wnioski z naszego weekendowego przejazdu.


1. Rozkład i czas przejazdu - prawie idealny na weekendowy wypad do Krakowa. Ze stolicy wyjeżdżamy o 8.20 by po 2 godz i 30 min dotrzeć do grodu Kraka. W drogą powrotną ruszamy o 17.20. Jako, iż jedziemy po najbardziej optymalnej trasie, czas przejazdu jest porównywalny z Pendolino.


2. Cena - bilet w ramach taryfy przejazd rodzinny kosztuje 26 zł dla osoby dorosłej, dzieci płacą niewiele mniej bo 25zł 20gr. Jest to bardzo dobra cena, konkurencyjne Pendolino to wydatek powyżej 100 zł dla osoby dorosłej.


3. Elastyczność oferty - nie musimy kupować biletów z wyprzedzeniem, wymienioną wyżej cenę zapłacimy również w dniu odjazdu.


4. Brak miejscówek - to jest cena elastyczności. Mimo, iż Dragon nie odniósł wielkiego komercyjnego sukcesu, to szczególnie w czasie niedzielnych powrotów może się zdarzyć brak miejsca siedzącego. Dlatego zalecamy stawienie się nieco wcześniej przed odjazdem, pociąg jest podstawiany około 20-30 minut przed godziną odjazdu.


5. Bilety on-line - niestety biletów Kolei Mazowieckich nie kupimy on-line, wkrótce ma się to zmienić, możemy jednak bezproblemowo kupić je przez aplikację mobilną Sky Cash. Przetestowaliśmy tę opcję, działa perfekcyjnie. Uwaga, fotokod pokazuje się dopiero w momencie odjazdu pociągu.


6. Komfort podróży - Dragon jest raczej pociągiem podmiejskim jednak na 2,5 godz podróży komfort jest wystarczający. Dla rodziny idealne są miejsca 2+2 na przeciw siebie, lub znajdujące się w pierwszych wagonach za lokomotywą 2+1. Toalety są w każdym członie, czyste i zadbane.


7. Obsługa - tutaj duży plus, miła i przyjacielsko nastawiona do podróżnych, dzieci dostają kolorowanki, smyczki do telefonów i kredki. Dorośli w zamian za wypełnienie ankiety mogą dostać długopis Kolei Mazowieckich :)


8. Wifi i poczęstunek - tego typu usług w pociągu brak, w przypadku dwu i pół godzinnej podróży jest to jednak wada zasadniczo pomijalna.


9. Punktualność - w przypadku wyjazdu z Warszawy niewielkie 10 minutowe opóźnienie, zniwelowane podczas drogi. Zaletą w drodze powrotnej jest podstawianie pociągu, eliminuje to właściwie do zera ryzyko opóźnienia podczas podróży do Warszawy.


Obecnie pociąg jest w rozkładzie tylko do 10 grudnia. Wciąż trwają analizy zasadności dalszego kursowania. Wydaje się, iż można było zrobić nieco więcej by zapewnić temu komercyjnemu przedsięwzięciu sukces. Wzmożona reklama taryfy na przejazd rodzinny, uruchomienie sprzedaży on-line czy współpraca z miastami i atrakcjami turystycznymi zainteresowanymi weekendowymi turystami powinny dać pożądane efekty. W obecnej sytuacji konkurencyjnej, gdy poza przewoźnikami autobusowymi brak jest taniej alternatywy dla Pendolino, sukces Dragona wydawał się prawdopodobny, tak się jednak nie stało.


Czy pociąg dostanie jeszcze szansę, wierzymy że tak. Zarówno podczas naszej sobotniej jak i niedzielnej podróży wypełnienie było bardziej niż zadowalające. Może skłoni to Koleje Mazowieckie do dalszej inwestycji w tą najbardziej obleganą z polskich turystycznych relację. Byłoby to z pożytkiem dla konkurencji i ułatwiłoby podróże z Warszawy na Weekend. A kolejne atrakcje w nadchodzącym 2017 już na nas czekają - kolejkę podziemną uruchomi Kopalnia Wieliczka, nowe atrakcje szykuje też Kopalnia Bochnia, pojedziemy też szybciej do pięknego Tarnowa. Pociąg Dragon wraz w Kolejami Małopolskimi umożliwiłby dotarcie do tych miejsc w atrakcyjnym czasie i dobrej cenie.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: pociagdragon znizkirodzinne
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon