czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 15.11.2016 10:47
Z Mazowsza na Podlasie - Liw, Węgrów, Drohiczyn, Mielnik, Góra Grabarka

Planując weekendowy wyjazd w mniej znane tereny, warto zainteresować się bardzo ciekawym i malowniczym szlakiem wschodnim. Biegnie z Warszawy aż pod samą granicę białoruską. Wiedzie przez liczne atrakcje historyczne, przyrodnicze, kulturowe i urbanistyczne.

Liw to niewielka wieś znajdująca się niecałe 80 kilometrów od Warszawy, w powiecie węgrowskim. Jej największą atrakcją są ruiny XV – wiecznego zamku obronnego książąt mazowieckich. Gotycki zamek jest obecnie areną turniejów rycerskich i gospodarzem festiwalu smaków. Na co dzień zaś, jest otwarty dla turystów i mieści się w nim muzeum.

Nieopodal zamku, na prawym brzegu rzeki Liwiec znajduje się miejscowość Węgrów. Czekają tam na turystów liczne miejsca sakralne oraz zabytki pożydowskie. Pochodzące z XV wieku i mające niezwykle ciekawą historię miasto, dotkliwie ucierpiało podczas likwidacji żydowskiego getta w czasie drugiej wojny światowej. Zniszczeniu uległo wówczas aż 60% miasta, w tym przedwojenna dzielnica żydowska i dwie synagogi.

Jadąc dalej w kierunku wschodnim (przez Sokołów Podlaski) warto zatrzymać się w nadbużańskim Drohiczynie, historycznej stolicy Podlasia. Jest to malownicze miasto, z niesamowitym widokiem na wolnopłynący Bug, możliwością spływu kajakowego lub rejsu stateczkiem. Historyczne miasto posiada liczne , ciekawe zabytki. Drohiczyn zdecydowanie ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Życie płynie tu bardzo spokojnie zatem jest idealnym miejscem na postój i odpoczynek od warszawskiego zgiełku.

30 kilometrów za Drohiczynem trafiamy do Mielnika, bardzo ładnie położonej i ciekawej wsi nadbużańskiej, bogatej w zabytki oraz niezwykłe krajobrazy. Wielką atrakcją są tu przeprawy przez Bug na pokładzie bardzo klimatycznego promu.

Znajdująca się 10 kilometrów na północ od Mielnika Święta Góra Grabarka to miejsce szczególnie ważne dla wyznawców prawosławia, serce tego wyznania w Polsce. To święte miejsce jest co roku celem pielgrzymów z całej Polski, którzy zostawiają na wzgórzu drewniane krzyże. Obecnie jest ich tu ponad dziesięć tysięcy, co robi absolutnie niesamowite wrażenie. Z racji sakralnej roli miejsca warto pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu w tej swoistej „Częstochowie polskiego prawosławia”.


REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon