czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 15.11.2016 10:47
Zamość - Zwierzyniec - Szczebrzeszyn (Wąwozy Lessowe)

Zamość – Zwierzyniec – Szczebrzeszyn (Wąwozy Lessowe) - Radecznica

Z Warszawy jedziemy w kierunku Lublina. Objeżdżamy rondo w Kołbieli, a potem omijamy Lublin nową obwodnicą. Wieczorem jesteśmy w Zamościu. Miasto ma bardzo dobrze rozwiniętą i relatywnie niedrogą bazę noclegową. My proponujemy zarezerwować noclegi w położonym na starówce Mercure lub Carskich Koszarach.

W sobotę od rana zaczynamy zwiedzanie. Z historii wiemy, że pod koniec XVI w. kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski postanowił od podstaw zbudować miasto niemal w szczerym polu. Miało urokiem dorównywać znanym mu włoskim miastom i być trudną do zdobycia twierdzą. Efekty te zostały osiągnięte. Cała starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ogromny, piękny rynek otaczają renesansowe kamienice i dominanta w postaci barokowego ratusza. Wszystko jest pięknie odnowione. Zapewniamy, że gdy ktoś pierwszy raz wejdzie na zamojski rynek, westchnie z zachwytu. W związku z tym polecamy usiąść na kawę i/lub coś słodkiego w ogródku jednej z kawiarni położonych przy rynku, następnie odwiedzić Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, znajdujące się przy ul. Zamkowej 2. To multimedialne muzeum jest w Polsce jedynym, w którym możemy prześledzić rozwój sztuki wojennej od XVI do połowy XX wieku. Celem uzmysłowienia sobie na żywo, jak potężne fortyfikacje otaczały niegdyś Zamość udajemy się do pozostałości umocnień twierdzy, czyli bastionu VII. Jego zwiedzenie może być nie lada frajdą dla dzieci. Można tam bowiem nie tylko własnoręcznie wybić monetę, ale nawet odpalić armatę. Jeśli dzieciakom mało atrakcji, to na terenie zamojskiego ZOO znajduje się przeznaczony specjalnie dla dzieci park linowy (można kupić bilet do parku nie kupując biletu do ZOO).

Potem proponujemy udać się do odległego o 30 km Zwierzyńca. W tej urokliwej miejscowości możemy zobaczyć m.in. kościół na wodzie, czyli romantycznie położony na wyspie kościół św. Jana Nepomucena oraz dzielnicę Borek, którą stanowi kompleks 71 drewnianych domów wybudowanych na przełomie lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Nocleg proponujemy wybrać w którymś z okolicznych gospodarstw agroturystycznych, np. w położonej kilka kilometrów na wschód od Zwierzyńca Zagrodzie Guciów.


Dzień później warto udać się do Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. W tym celu jedziemy do odległego o 20 km Szczebrzeszyna. Parkujemy samochód przy ul. Cmentarnej i ulicą tą dojdziemy do Parku. A tam, licznymi szlakami lub ścieżką przyrodniczo-historyczną, możemy pospacerować po słynnych wąwozach lessowych Roztocza Zachodniego. Są to dochodzące do głębokości 20 m wąwozy, które oddzielają wzgórza o wysokości ponad 300 m n.p.m. Zbocza wzgórz porasta piękny las grabowo-bukowy. Wrażenia są wyjątkowe. Po spacerze podjeżdżamy nieco ponad 15 km na północny zachód do Radecznicy. Znajduje się tu klasztor i sanktuarium św. Antoniego Padewskiego. Warto zwiedzić ten ładnie wkomponowany w krajobraz zespół budowli architektury sakralnej. Tym bardziej, że tuż obok w barze „Biesiada” będziemy mogli posilić się przed powrotem do Warszawy.

Przy okazji fanom rowerów przypominamy, że przez Roztocze Zachodnie biegnie szlak Green Velo. A jego odcinek z Józefowa przez Zwierzyniec do Szczebrzeszyna jest jednym z atrakcyjniejszych.

Następnie kierujemy się na Nielisz. Dojeżdżając do niego niejako przejeżdżamy przez Zalew Nielisz, mając po obydwu stronach ładny widok na wodę. Dziesięć kilometrów na wschód od Nielisza dojeżdżamy do drogi nr 17 i kierując się na Lublin wracamy do Warszawy. W ten sposób kończymy niezwykle udany weekend.


REKLAMASzukaj podobnych wg:
roztocze twierdzzamoscREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon