czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 15.11.2016 10:47
Ziemia Sandomierska i okoliczne atrakcje

Województwo Świętokrzyskie to obecnie jedna z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych opcji na weekendowy wypad z Warszawy dla każdego. Jako iż oferuje ono tak wiele atrakcji, iż nawet przedłużony weekend nie wystarczy do poznania wszystkich z nich, w tym artykule przedstawimy pokrótce najciekawsze miejsca południowej części regionu.

Oddalony od Warszawy o nieco ponad 200 kilometrów Sandomierz to niezwykle malownicze miasto, które swój turystyczny rozkwit w ostatnich latach zawdzięcza w dużym stopniu serialowi telewizyjnemu "Ojciec Mateusz". Produkcja TVP niewątpliwie pomogła w promocji miasta, lecz zdaniem mieszkańców korzyści są obopólne gdyż mało jest miejsc w Polsce równie klimatycznych i urodziwych co historyczne miasto nad Wisłą. Trudno się z tą opinią nie zgodzić gdyż liczący tysiąc lat Sandomierz, ze względu na swój charakter i położenie na siedmiu wzgórzach, zwany jest często małym Rzymem. Miasto posiada doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny i w sezonie wiosenno-letnim tętni życiem w wyniku organizowanych tam pikników rycerskich, imprez historycznych czy pokazów renesansowego tańca. Jak na swoją stosunkowo niewielką powierzchnię, posiada niesamowitą ilość stu dwudziestu zabytków z różnych epok. Wielką atrakcją turystyczną są udostępnione do zwiedzania, znajdujące się pod ziemią lochy i piwnice, tak zwane podziemia sandomierskie. Oprócz tradycyjnego, pieszego zwiedzania, na sandomierskich gości czeka możliwość podziwiania położonego na wysokiej skarpie miasta z płynącego po Wiśle statku.

Podczas weekendowego wyjazdu z dziećmi niewątpliwie warto odwiedzić oddalony nieco ponad 70 kilometrów od Sandomierza Pacanów gdzie znajduje się Europejska Stolica Bajki, będąca połączeniem interaktywnego muzeum z centrum rozrywki.. Oprócz fascynującej wystawy „Bajkowy Świat” czeka tu na młodych turystów wiele innych ciekawych atrakcji, takich jak Kino i Mały Teatr. Warto wiedzieć, iż zarówno wizyta w "Bajkowym Świecie" , jak i Małym Teatrze wymaga wcześniejszej rezerwacji.

W Pacanowie odbywa się także wiele imprez cyklicznych, a najbardziej znaną spośród nich jest Festiwal Kultury Dziecięcej, podczas którego oprócz licznych konkursów, pokazów i koncertów ma miejsce przegląd najlepszych polskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Festiwal odbywa się corocznie w okolicy pierwszego weekendu czerwca.

Kolejną atrakcją południowej części województwa Świętokrzyskiego jest znajdujący się w miejscowości Ujazd XVII-wieczny zamek Krzyżtopór. W skład otwartego dla turystów zamku wchodzą między innymi fortyfikacje, fosa oraz wiele śladów mostów i umocnień. Warto wiedzieć, iż zamek nie był nigdy przebudowywany i możemy dziś podziwiać jego oryginalny charakter. Na turystów czekają podziemne stajnie i piwnice, tunele i sale na wysokości drugiej kondygnacji oraz korona murów obronnych.

30 kilometrów na wschód od Sandomierza znajduje się Opatów, jedna z najstarszych osad ziemi sandomierskiej. To niespełna ośmiotysięczne miasteczko oferuje liczne atrakcje zwłaszcza turystom lubiącym zabytki i miejsca przesiąknięte historią. Oprócz niezwykle ciekawego układu urbanistycznego oraz licznych zabytków o charakterze sakralnym na turystów czekają tu fascynujące Podziemia Opatowskie czyli trasy podziemne biegnące pod rynkiem i kamienicami oddające autentycznie niesamowity charakter miejsca.

Zapraszamy do ziemi sandomierskiej!


REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon