czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: nadlugiweekend
Data publikacji: 19.04.2016 22:29
Energylandia - gotowa na 2016 - start 28 marca

Właściciel i ekipa Energylandii nie próżnują. Mimo, iż pod koniec sezonu uruchomiono monumentalny Rollercoaster Mayan, po którym wagoniki pędzą z prędkością 80 km/godz a przeciążenie sięga 5G, to nie jest koniec nowości, które czekają na nas w nadchodzącym sezonie 2016. Plac Energylandii tętni życiem, cały czas trwają prace budowlane. Co więc nowego na nas czeka?


Należy spodziewać się przede wszystkim uruchomienia nowego rollercostera Formuła 1. Sama spółka zapowiadała już jego uruchomienie na 2016 rok. Oceniając miejsce prac budowlanych i porównując je z mapą atrakcji można domniemać, iż wysiłki koncentrują się na tej właśnie atrakcji. Dostępne charakterystyki są oszałamiające, przyśpieszenie dwukrotnie szybsze niż w bolidach Formuły 1 sięgające 1,2 s do 100 km/h. Długi tor z licznymi zakrętami i inwersjami zapewni fanom rollercoasterów skokową dawkę adrenaliny.


Na wolnym dzisiaj terenie parku, między rollercoasterem Mayan a nowym roller costerem Formuła 1 ma też powstać miasteczko westernowe. Na pewno będzie to ciekawa atrakcja dla najmłodszych, odwiedzających Energylandię. Po lewej stronie od wejścia jest zaś planowana strefa wodna, z mini zjeżdżalniami dla dzieci. Po ekstremalnych doznaniach takie schłodzenie organizmu może być konieczne.


Wszystko wskazuje też na to, iż w okolicy Energylandii powstanie w najbliższych latach nowa kompleksowa baza hotelowa. Poprawi to logistykę i pozwoli klientom na dwudniowe i dłuższe eskapady. Sama lokalizacja Zatora i bliskość lotniska w Balicach może przyciągnąć dodatkowych turystów, którzy po noclegu w Zatorze udadzą się w podróż powrotną do domu.

Trzymamy kciuki za rozwój tego unikalnego w Polsce parku rozrywki. Mamy też nadzieję już wkrótce przetestować zapowiadane nowości.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 07.03.2019 14:34
Z Warszawy na (długi) weekend na słoneczną stronę Alp

A może tak na długi weekend do Słowenii - ten kraj naprawdę ma wszystko - wpisuje się też doskonale w koncepcje eko /zrównoważonego rozwoju produktu turystycznego.

Bezpośrednie połączenie lotnicze Warszawy z Lublaną daje możliwość spędzenia długiego weekendu w Słowenii. I choć jest to niewielki kraj, którego powierzchnia jest równa wielkości województwa podlaskiego, to charakteryzuje go chyba najbardziej zróżnicowana oferta turystyczna spośród wszystkich krajów europejskich. Zdecydowanie warto!

Do poznania uroków Słowenii wiele nie trzeba. Wystarczy lotniczy bilet oraz rezerwacja kwater w wybranych lokalizacjach. Na miejscu przyda się też wynająć samochód, który da nieocenioną swobodę poruszania się po tym stosunkowo niewielkim kraju. To rozwiązanie jest zdecydowanie najwygodniejsze, ponieważ wszystkie słoweńskie atrakcje turystyczne są doskonale skomunikowane z krajową siecią dróg i autostrad. Do tego stosunkowo niewielkie odległości między nimi pozwalają na maksymalne wykorzystanie czasu i w pełni posmakowanie Słowenii w ciągu ledwie kilku dni.


Zacznijmy od tego, że Słowenia to niezwykle różnorodna kraina. Wystarczy godzina jazdy samochodem, żeby zmienić górski krajobraz Alp na wybrzeże Adriatyku, łagodne pagórki z ciągnącymi się po horyzont winnicami albo krainę Kras, która słynie z wyjątkowych jaskich. Ale propozycji spędzenia wolnego czasu w Słowenii jest znacznie więcej. Dlatego poniżej – oczywiście w wielkim skrócie – opisujemy jej podstawowe atrakcje.


Tylko w przypadku gór do wyboru są trzy, różniące się charakterem pasma. Są więc Alpy Julijskie oraz Alpy Kamniško-Savinjskie z wyższymi szczytami, bajecznymi krajobrazami i ciekawą ofertą trekkingową oraz trzecie pasmo, Pohorje, które pod względem turystycznym możemy porównać do polskich Beskidów – niższe góry, ale z fantastyczną i bogatą ofertą tras pieszych i rowerowych. Słoweńskie Alpy są zdecydowanie niższe od wysokich Alp austriackich, czy szwajcarskich, więc idealnie nadają się na dłuższe wyprawy i spacery. No i wszystkie pasma zlokalizowane są wzdłuż północnej granicy Słowenii, skąd też wzięło się powiedzenie, że kraj ten leży po słonecznej stronie Alp. I przyznać trzeba, że nie ma w tym nawet cienia przesady.


W ledwie 45 minut dojedziemy bowiem z Alp Julijskich na skąpane słońcem słoweńskie wybrzeże Adriatyku. Tu, choć linia brzegowa ma nieco ponad 40 km, znajdziemy tak różne miejsca jak: typowo portowy Koper, turystyczne Ankaran, rybacką Izolę, zabytkowy Piran (wpisany na listę UNESCO), czy rozrywkowe Portorož z licznymi kasynami. Wszędzie oczywiście są plaże i bogata oferta turystyczna. No i dodajmy, że z Kopru mamy ok. 30 minut jazdy samochodem do włoskiego Triestu, albo 2,5 godziny do Wenecji. Wszędzie jest więc blisko, a do tego bardzo różnie.

Pomiędzy Alpami a wybrzeżem jest jeszcze region Kras, od którego pochodzi pojęcie krasu i zjawisk krasowych. Wynika to z ogromnej liczby i różnorodności występujących tu zjawisk krasowych oraz faktu, że właśnie tu zaczęto je szczegółowo badać i opisywać. Turyści mają więc do dyspozycji liczne podziemne kompleksy z Jaskinią Postojna na czele – to jedyna jaskinia w Europie, której zwiedzanie odbywa się z wagonika podziemnej kolejki. A dodajmy, że choć Postojna jest największa i piękna, to w sąsiedztwie na pewno są piękniejsze, choć mniejsze jaskinie. No i jest ich tyle, że na wszystkie nawet miesiąca nie starczy.


Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za Słowenią są liczne źródła termalne, które Słoweńcy wykorzystują z godnym podziwu rozmachem. Każdemu towarzyszy kompleks hoteli, basenów, bogata oferta spa & wellness, a także szereg produktów regionalnych tworzonych z myślą o kuracjuszach, czy też amatorach kąpieli w wodach bogatych w składniki mineralne.


Nie wolno zapominać o bogatych tradycjach winiarskich, które w Słowenii są kultywowane od pokoleń, i to w większości regionów. Na szczególną uwagę zasługują jednak okolice Jeruzalem-Ormož, gdzie znajdziemy szereg mniejszych i większych producentów, świetne agroturystyki noclegowe, ale przede wszystkim – panoramy ciągnących się po horyzont pagórków z winnicami, które nabierają bajecznego charakteru podczas zachodów słońca. Zwłaszcza wiosną i latem oraz z kieliszkiem czerwonego w ręku ogląda się je od początku do samego końca.


Miłośnikom architektury powinna do gustu przypaść też Lublana, gdzie niemal na każdym kroku widać bogatą spuściznę Jože Plečnika, wielkiego architekta oraz bohatera narodowego Słowenii. W całym kraju widoczne są też ślady bytności Republiki Weneckiej, a w sferze kulinarnej – także Imperium Osmańskiego. No i jest ciekawa siatka średniowiecznych zamków, która pokrywa praktycznie cały obszar kraju.


Słowenia ma więc czym zaskoczyć. Z pewnością kilka dni na poznanie tego małego, ale pięknego kraju to za mało, ale wystarczająco dużo na posmakowanie, a nawet najedzenie się do syta. Wszystkich zainteresowanych słoneczną stroną Alp odsyłamy do miejsca, gdzie znajdziecie wszystko na temat Słowenii, a dokładnie do dwóch konkretnych linków:

Informacje o winietach w Słowenii

Aktualne ceny produktów i usług turystycznych w Słowenii

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: slowenia slow eco nadlugiweekend
Data publikacji: 25.04.2016 20:56
TOP10 na majowy weekend - aktualizacja 26 IV

Zaktualizowaliśmy i dodaliśmy więcej szczegółów/linków z konkretnymi godzinowymi planami wydarzeń. Z ciekawostek warto rozważyć rekonstrukcję historyczną na zamku w Janowcu. To doskonała opcja do powiązania ze startującymi w nowy sezon Magicznymi Ogrodami lub Kazimierzem. Wciąż jest sporo miejsc na spływy kajakowe na Liwcu, Bzurze, Wieprzu. Specjalna promocja dla rowerzystów w Moto Przystani. Rowery gratis dla gości Julinka, gdzie w weekend będzie rządzić szkoła cyrkowa. Ze względu na niepewną aurę, szczególną popularnością mogą się cieszyć krótkie wyjazdy. Codzienne atrakcje z pokazem walk, a w sob-nd również mody średniowiecznej na Zamku Czersk. Rusza też prom w Gassach, możliwość atrakcyjnej wycieczki łączącej dwie strony Wisły Otwock z Konstancinem lub/i wspomnianym już Czerskiem. Dodaliśmy też informację o weekendowej ofercie "kameralnego pojezierza" w tym weekend z green velo.

1. SPŁYWY KAJAKOWE

Ruszył sezon na Liwcu. Tutejsze wypożyczalnie wciąż mają sporo miejsc na majówkę, polecamy naszego partnera przystańliwiec.pl. Bzurą popłyniemy z Moto-Przystani, specjalne zniżki dla tych, którzy dotrą na miejsce rowerem. Spływ Bugiem w pięknym Drohiczynie odbędzie się 2 maja, to przedsmak imprezy 500 kajaków. Startuje też nowość, przystań w Kośminie z możliwością trzydniowego spływu Wieprzem. Można go podzielić na jednodniowe odcinki, idealne do powiązania ze zwiedzaniem Puław, Kazimierza, Kozłówki czy Nałęczowa.

2. PIKNIKI HISTORYCZNE I TURNIEJE RYCERSKIE

W nieodległym zamku Czersk, tradycyjnie odbędzie się piknik historyczny. Każdego dnia, od 30 kwietnia do 3 maja, poczet rycerski Herbu Fastlof zadba o przednią zabawę. Na stronie zamku znajdziemy dokładny godzinowy plan dnia, co znacznie ułatwi nam planowanie odwiedzin. Warto zwrócić uwagę, iż pokazy mody średniowiecznej tylko w sobotę i niedziele o 12.00. Gdybyśmy jednak chcieli zobaczyć podczas majowego weekendu prawdziwy turniej, powinniśmy zaplanować wyjazd z Warszawy do Iłży. Tam odbędzie się turniej nawiązujący do obchodów chrztu Mieszka I, wojów zobaczymy zarówno w sobotę jak i niedzielę. Inna ciekawa impreza będzie miała miejsce na Zamku w Janowcu, gdzie w dniach 1-3 maja odbędzie się majówka z Kmicicem, inspirowana potopem szwedzkim. Idealne do połączenia ze zwiedzaniem Kazimierza lub Magicznych Ogrodów.


3. WĄSKOTORÓWKĄ - PIASECZNO, SOCHACZEW, KOLEJ ROGOWSKA

W niewielkiej odległości od Warszawy mamy duży wybór wśród kolejek wąskotorowych. Tradycyjnie, kolejka z Piaseczna zaoferuje kilka weekendowych kursów między 1 a 3 maja. Dowiezie nas na majowy weekend indiański do westernowego miasteczka w Runowie. Z Sochaczewa możemy zaś ruszyć do Puszczy Kampinoskiej. Czekamy na uruchomienie remontowanego parowozu, będzie to duży plus dla tej atrakcji. Na koniec Kolej Rogowska, nr 3 w konkursie na produkt turystyczny roku, zawiezie nas na zamek do Rawy każdego dnia długiego majowego weekendu. Warto poszukać noclegu w okolicy, by odwiedzić również piękne Arboretum i Dino Park Kołacinek.

4. JULINEK - JESZCZE WIĘKSZY PARK LINOWY I WIĘCEJ DMUCHAŃCÓW

16 kwietnia Park w Julinku zainaugurował sezon 2016. Na majówkę zaplanowano zaś specjalną zabawę ze szkołą cyrkową. W ostatnich dniach dodano dodatkowe dmuchańce, które na pewno ucieszą najmłodszych. Warto pamiętać, iż Julinek to dobra baza do zwiedzania Puszczy Kampinoskiej, tym bardziej iż do końca maja trwa promocja, w ramach której możemy gratis wypożyczyć rowery.

5. SZALEJEMY Z MISIEM USZATKIEM, KORALGOLEM I PARAUSZKIEM.

Specjalny program na majowy weekend przygotował też łódzki Semafor. Już w sobotę o 10.00 rozpocznie się akademia młodego filmowca. Nie będziemy się nudzić. Zaplanowano codzienne, zróżnicowane warsztaty oraz moc ciekawych i rozwijających aktywności dla najmłodszych. Dla starszych dzieci, 3 maja coś specjalnego, Wielka Wojna w małych rękach. Wizytę w Łodzi można powiązać ze zwiedzaniem ZOO Safari w Borysewie lub/i Termami Uniejów.

6. PO ZIMOWEJ PRZERWIE RUSZAJĄ MAGICZNE OGRODY

Po zimowej przerwie już 30 kwietnia, ruszają Magiczne Ogrody w okolicy Janowca. Opromienione nagrodami otrzymanymi pod koniec 2015 roku, szykują nam nowe weekendowe atrakcje. Wycieczkę z Warszawy możemy połączyć ze zwiedzaniem Kazimierza, Nałęczowa, zabytków kowalstwa w Wojciechowie czy urokliwych Puław. W majowy weekend na pobliskim zamku w Janowcu, odbędzie się zaś "Majówka z Kmicicem". Zaplanowano rekonstrukcję bitwy z czasów potopu i wiele innych atrakcji.


7. KAMERALNE POJEZIERZE ZAPRASZA


Szereg imprez zaplanowano również na pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Jest to dobry pretekst, by poznać te wciąż mało popularne wśród mieszkańców Mazowsza miejsca. Dokładny plan wydarzeń na stronie. Odwiedzenie pojezierza to okazja, by zapoznać się z tym co oferuje Poleski Park Narodowy. Ciekawą ofertę przygotował też ośrodek prowadzony przez Astur nad Jeziorem Białym, weekend z Green Velo.

8. POZNAŃ ZA PÓŁ CENY + WOLSZTYŃSKIE PAROWOZY

Akurat w majówkę mamy dodatkową motywację do odwiedzenia Poznania. W tych dniach odbędzie się kolejna edycja akcji Poznań za pół ceny. W stolicy Wielkopolski dzieci zachwyci multimedialny Ostrów Tumski. Po drodze zaś, koniecznie trzeba zobaczyć Machiny Wojenne w Pobiedziskach,w ostatnich dniach ruszyła nowa strona internetowa. Oddzielną atrakcją, która odbędzie się pod samym Poznaniem będzie Wolsztyńska Parada Parowozów, start 30 kwietnia.

9. PIKNIK ETNOGRAFICZNY - CZARNA - GARNCARZE, KOWALE, TOREBKI OD KALI

Możliwość kontaktu z rzemiosłem ludowym czeka na nas podczas pikniku Etnograficznego w Czarnej Wsi Kościelnej, pod Białymstokiem. Spotkamy tam garncarzy, kowala, łyżkarza oraz będziemy mieli możliwość rozmowy z kaletnikami z pracowni Kala, o której pisaliśmy już na portalu. Doskonały pretekst by zaplanować weekend na Podlasiu. W drodze lub wracając, koniecznie należy odwiedzić Tykocin, Supraśl albo udać się z wizytą do króla Puszczy w Białowieży. Można też zanocować w czworakach, czyli stylizowanych domkach w Kiermusach.


10. SPACEREM OTWOCK / KONSTANCIN / ŻYRARDÓW / A MOŻE MODLIN

Jeżeli podczas majowego weekendu nie planujemy wyjazdu z Warszawy z noclegiem, ciekawą alternatywą może być wybranie się do pobliskich miejscowości. Atrakcyjne trasy na spacer i rower czekają na nas w Otwocku z opcją zwiedzania Pałacu w Otwocku Wielkim. Kusi industrialny Żyrardów, godny polecenia jest też Konstancin ze szlakiem dawnych willi. Możemy wybrać się do Modlina, by rozszyfrować zagadki Twierdzy Modlin.z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: nadlugiweekend namajowyweekend
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon